Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Aktuální číslo
Archiv čísel
Informace o časopisu
Redakční rada
Redakce
Předplatné
Pokyny pro autory a recenzenty
Kontakt

PROJEKT MEDPED V ČESKÉ REPUBLICE

Autoři: Kyselák O.1, Soška V.1,2,3, Freiberger T.4, Vrablík M.5

Autoři - působiště: 1Oddělení klinické biochemie, FN u sv. Anny v Brně, 2Mezinárodní centrum klinického výzkumu, FN u sv. Anny v Brně, 3II. interní klinika, Katedra laboratorních metod, Lékařská fakulta MU, Brno, 4Genetická laboratoř, Centrum kardiovaskulární a transplantační chirurgie Brno, 53. interní klinika, 1. LF Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze

Článek: Klin. Biochem. Metab., 25, 2017, No. 2, p. 52-55
Počet zobrazení článku: 47x

Specializace: biochemie nukleární medicína nutriční terapeut
uzamčeno uzamčeno

MedPed project in Czech Republic

Familial hypercholesterolemia (FH) is the most serious type of hereditary dyslipidemia. Patients with FH may develop cardiovascular event (primarily heart attack) in young age. Recent studies showed that FH prevalence is higher than previously estimated and FH in general population is still underdiagnosed and undertreated. The MedPed project (Make early diagnosis to Prevent early deaths in Medical Pedigrees) in Czech Republic started in 1998. Its aim is to search actively for both FH patients and their relatives, so that their aggressive hypolipidemic treatment can be initiated as soon as possible.

Keywords:
familial hypercholesterolemia, cardiovascular diseases, MedPed project, cascade screening.


 
předchozí článek  
zobrazit obsah  zobrazit obsah  
 
následující článek
 

Souhrn

Familiární hypercholesterolemie (FH) představuje nejzávažnější formu primární dyslipidemie. Pacienti s FH jsou ve vysokém riziku vzniku kardiovaskulárních onemocnění. FH probíhá často asymptomaticky, první manifestací tak může být fatální infarkt myokardu, a to již v časném věku. Recentní studie ukázaly, že výskyt FH v populaci je daleko vyšší, než se dříve předpokládalo. Diagnostikována a léčena je však stále jen malá část těchto pacientů. V roce 1998 byl v České republice spuštěn projekt MedPed (Make early diagnosis to Prevent early deaths in Medical Pedigrees). Jeho cílem je aktivní vyhledávání osob s FH a jejich pokrevních příbuzných, aby jejich léčba mohla být zahájena co nejdříve.

Klíčová slova:
familiární hypercholesterolemie, kardiovaskulární onemocnění, projekt MedPed, kaskádovitý screening.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 
 
 
 
 
 
 

nejčtenější články