Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Karcinom prostaty: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Vliv fyzické aktivity (fotbalu) na kvalitu života u pacientů s rakovinou prostaty

Specializace: onkologie urologie
Téma: Karcinom prostaty

Vydáno: 31.7.2015

Vliv fyzické aktivity (fotbalu) na kvalitu života u pacientů s rakovinou prostaty

Přibývá důkazů, že rehabilitace v podobě fyzického cvičení pomáhá zlepšit fyzickou kondici a kvalitu života u pacientů s rakovinou prostaty. Tato rehabilitace se ale potýká s neochotou pacientů tuto rehabilitaci podstoupit a vytrvat v ní. V této studii se vědci pokusili rehabilitaci zatraktivnit tím, že jako její formu zvolili rekreační fotbal.

Studie byla založena na metodách sociálního výzkumu, data byla získávána z rozhovorů s jednotlivci a z pozorování chování. Její výsledky dokazují, že fotbal je zúčastněnými muži vnímán jako jedinečná příležitost získat kontrolu a odpovědnost za své vlastní zdraví bez nutnosti přijmout obvyklou roli pacienta. Navíc jim fotbal pomáhal udržet jejich mužskou identitu. Zúčastnění pacienti kromě toho také ocenili, že se takto mohou potkávat s ostatními nemocnými. 

Tento výzkum přinesl nový pohled na fyzickou aktivitu pacientů s rakovinou prostaty a potvrdil, že rekreační fotbal se může začlenit do rehabilitačních postupů pro pacienty s karcinomem prostaty. Z výsledků studie se také zdá, že je u pacientů s karcinomem prostaty nutné začlenit do jejich léčby takové aktivity, které pomohou posilovat jejich mužskou identitu, která může být narušena charakterem, průběhem a léčbou nemoci. 

(tda)

Zdroj: Bruun D. M., Mitgard J. Prostate Cancer Patients Experiences of Participation in Recreational Soccer - A Qualitative Investigation of the 'FC Prostate Trial. Psycho Oncology. 2/2014: 36.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,7/5, hodnoceno 6x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Stanovení sérových markerů v diferenciální diagnostice benigní hyperplazie prostaty a časného karcinomu prostaty

V současné době se v České republice neprovádí celoplošný skrínink karcinomu prostaty pomocí PSA. Jedním z důvodů je nízká specificita vyšetření, která vede ke zbytečné zátěži pacientů v podobě biopsie prostaty neboli k takzvané „over diagnostice“. Nová pilotní studie plzeňských lékařů se snažila zjistit, zda existují sérové markery, které usnadní diferenciální diagnostiku benigní hyperplazie prostaty a časných fází karcinomu prostaty.

Management kostních metastáz u kastračně rezistentního karcinomu prostaty

Léčbu kostních komplikací je v případě kastračně rezistentního karcinomu prostaty třeba volit vždy individuálně a v rámci multioborové spolupráce. Této problematice se věnuje i článek švýcarských autorů publikovaný nedávno v časopise Urologia Internationalis.

Vliv diety na incidenci a rozvoj karcinomu prostaty

Řada odborných studií se zabývá možnostmi, jak pomocí složení jídelníčku snížit riziko vzniku a rozvoje rakoviny prostaty. Z jednotlivých údajů se dá složit určitý dietní vzorec, který bude zcela jistě přínosný jak pro potenciálně ohrožené pacienty, tak pro pacienty s již diagnostikovanou rakovinou prostaty.Všechny novinky