Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Karcinom prostaty: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

U pacientů s karcinomem prostaty je nutné věnovat pozornost prevenci kostních příhod

Specializace: onkologie urologie
Téma: Karcinom prostaty

Vydáno: 16.3.2015

U pacientů s karcinomem prostaty je nutné věnovat pozornost prevenci kostních příhod

Pro kvalitu života pacientů s karcinomem prostaty je velmi důležitý stav kostí. Před zahájením androgendeprivační léčby je třeba vyšetřit kostní minerální denzitu (BMD) a zavést případnou antiosteoporotickou léčbu. U pacientů s kostními metastázami je přínosem časná léčba zaměřená na snížení rizika kostních příhod.

Nedávno publikovaný průzkum literatury byl věnován postižení kostí u pacientů s karcinomem prostaty. Ukázal, že pacienti s diagnózou karcinomu prostaty mají před zahájením léčby v porovnání s obecnou mužskou populací stejného věku nižší BMD. Navíc poukázal na významné snižování BMD v prvním roce androgendeprivační terapie, přičemž rychlost poklesu BMD se následně zpomaluje, ale stále přetrvává. Je tedy důležité znát BMD pacientů s karcinomem prostaty před zahájením protinádorové léčby a sledovat její dynamiku, aby bylo možné předejít závažné progresi.

Kostní příhody mají významný dopad na kvalitu života. V prevenci ztráty BMD prokázal u pacientů s karcinomem prostaty účinnost denosumab a kyselina zoledronová. Časné zahájení léčby těmito přípravky rovněž prokazatelně snižuje výskyt kostních příhod u pacientů s kostními metastázami tohoto zhoubného nádoru. Léčba by měla vždy vycházet z individuálního přístupu.

(zza)

Zdroj: Minana B., Cózar J. M., Alcaraz A., et al. Bone health in patients with prostate cancer. Actas Urol Esp. 2014 Dec; 38 (10): 685–93; doi: 10.1016/j.acuro.2014.05.003. Epub 2014 Jun 14.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3,7/5, hodnoceno 3x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Použití denosumabu u nemetastazujícího kastračně rezistentního karcinomu prostaty

Po zavedení screeningu karcinomu prostaty pomocí zjišťování hladiny prostatického specifického antigenu (PSA) se zvýšil počet případů diagnostikovaných již v raném stadiu.

Denosumab je vhodný k prevenci skeletálních komplikací u metastazujícího kastračně rezistentního karcinomu prostaty

V klinické studii fáze 3 byl denosumab účinnější než zolendronát v redukci kostních komplikací u pacientů s kastračně rezistentním karcinomem prostaty (castration-resistant prostate cancer – CRPC) a kostními metastázami. Skeletální komplikace (skeletal-related events – SREs) byly definovány jako ozařování kostí, chirurgie kosti, patologické zlomeniny, míšní komprese. Naproti tomu symptomatické kostní komplikace (symptomatic skeletal events – SSEs) byly definovány jako podskupina SREs zahrnující kromě ozařování kostí a kostní chirurgie pouze symptomatické patologické zlomeniny a symptomatické míšní komprese.

Kostní zdraví u pacientů s rakovinou – doporučení European Society for Medical Oncology

Metastázy do kostí jsou běžné u mnoha solidních nádorů, zvláště u nádorů prsu, prostaty, plic a mnohočetného myelomu. Hlavními komplikacemi kostních metastáz jsou zlomeniny, bolestivost, komprese nervů a hyperkalcémie. Kostní zdraví u pacientů s rakovinou významně ovlivňuje i výsledky onkologické léčby. Správné multidisciplinární vedení pacientů s kostními metastázami, zvláště používání léčby zaměřené na prevenci kostních komplikací, vede ke zvýšení kvality života těchto pacientů.Všechny novinky