Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Karcinom prostaty: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Solitární plicní metastáza jako první projev karcinomu prostaty

Specializace: onkologie urologie
Téma: Karcinom prostaty

Vydáno: 8.10.2015

Solitární plicní metastáza jako první projev karcinomu prostaty

U 71letého muže se solitárním uzlem v pravé plíci zjištěným na CT prokázala PET/CT mírně zvýšené vychytávání fluorodeoxyglukózy (FDG) v této lézi, ale také v některých lalocích prostaty. Zjištěny byly také hypermetabolické sklerotické léze ve 2. žebru vpravo a 7. hrudním obratli. Hladina prostatického specifického antigenu (PSA) byla normální (3,83 ng/dl, norma 0–4,0 ng/dl).

První CT vyšetření bylo u pacienta provedeno z důvodu bolestí hrudníku. Zjištěn byl dobře ohraničený uzel v horním laloku pravé plíce o průměru 0,8 cm. Pacient podstoupil zobrazovací vyšetření gastrointestinálního traktu s jodovou kontrastní látkou a uvedenou PET/CT po i. v. injekci FDG. Vzhledem k výše popsanému nálezu byla ihned stanovena hladina PSA s negativním výsledkem.

Následně byla provedena klínová resekce uzlu v pravé plíci a léze ve druhém žebru. Na základě histologického a imunohistochemického vyšetření byly tyto léze popsány jako metastázy adenokarcinomu prostaty. Byla provedena transrektální ultrasonograficky vedená biopsie prostaty z 12 kvadrantů. V 6 z těchto kvadrantů byl zjištěn adenokarcinom. Gleasonovo skóre bylo 7 (3 + 4). Zobrazovací vyšetření kostí s 99mTC-metylendifosfonátem ukázalo mnohočetné osteoblastické léze odpovídající metastázám.

Tato právě publikovaná turecká kazuistika upozorňuje na možnost solitární plicní metastázy karcinomu prostaty i při negativní hladině PSA.

(zza)

Zdroj: Erdogan E. B., Buyukpinarbasili N., Ziyade S., et al. Incidental detection of prostate-specific antigen-negative metastatic prostate cancer initially presented with solitary pulmonary nodule on fluorodeoxyglucose positron emission tomography/computed tomography. Indian J Nucl Med. 2015 Jul–Sep; 30 (3): 268–71.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3/5, hodnoceno 5x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Mohla by MRI nahradit biopsii při podezření na karcinom prostaty?

Ačkoliv je multiparametrická magnetická rezonance (MRI) mnohde používána ještě před biopsií k detekci klinicky signifikantní rakoviny prostaty, je tento postup stále kontroverzní. Autoři nedávno publikované studie hodnotili přesnost takto využívaného diagnostického nástroje u mužů s klinicky suspektním nádorovým onemocněním prostaty.

Odhad rizika pozitivního výsledku zobrazení kostních metastáz u pacientů s karcinomem prostaty

Američtí vědci vytvořili tabulky pro odhad rizika kostních metastáz karcinomu prostaty na základě hodnot prostatického specifického antigenu (PSA) a jejich kinetiky. Umožní selekci pacientů pro zobrazovací kostní vyšetření.

Strava s vysokým obsahem antioxidantů by mohla být přínosem u pacientů s karcinomem prostaty

Malá studie ukázala, že 3měsíční dodržování středomořské stravy sníží u pacientů s karcinomem prostaty riziko poškození DNA. Přínosem jsou zejména potraviny s vysokým obsahem antioxidantů: potraviny bohaté na foláty, vitamin C, dále luštěniny a zelený čaj.Všechny novinky