Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Karcinom prostaty: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Odhad rizika pozitivního výsledku zobrazení kostních metastáz u pacientů s karcinomem prostaty

Specializace: onkologie urologie
Téma: Karcinom prostaty

Vydáno: 7.9.2015

Odhad rizika pozitivního výsledku zobrazení kostních metastáz u pacientů s karcinomem prostaty

Američtí vědci vytvořili tabulky pro odhad rizika kostních metastáz karcinomu prostaty na základě hodnot prostatického specifického antigenu (PSA) a jejich kinetiky. Umožní selekci pacientů pro zobrazovací kostní vyšetření.

Cílem autorů bylo určit hraniční hodnoty hladiny PSA a její kinetiky jako prediktorů pozitivního nálezu při zobrazovacím vyšetření kostí. Provedli retrospektivní analýzu údajů získaných u kohorty mužů s nemetastatickým kastračně rezistentním karcinomem prostaty SEARCH (Shared Equal Access Regional Cancer Hospital). Analyzováno bylo 531 zobrazovacích vyšetření od 213 pacientů, u nichž nebyly na začátku léčby popsány metastázy a kteří byli léčeni různými typy primární terapie.

Pozitivních bylo 28 % zobrazovacích vyšetření kostí. Významná souvislost s pozitivitou tohoto výsledku byla zjištěna u nižšího věku (poměr šancí [OR] = 0,98, p = 0,014), vyššího Gleasonova skóre, vyšší hladiny PSA před zobrazovacím vyšetřením (OR = 2,11, p < 0,001) a kratší doby do zdvojnásobení hladiny PSA (PSADT, OR = 0,53, p = 0,004).

Hladina PSA (ng/ml)

< 5

5–14,9

15–49,9

≥ 50

Pravděpodobnost nálezu při zobrazení kostí

6 %

14 %

29 %

57 %

p pro trend < 0,001

PSADT (měsíce)

≥ 15

9–149

3–8,9

< 3

Pravděpodobnost nálezu při zobrazení kostí

11 %

22 %

34 %

47 %

p pro trend < 0,001

Výsledkem této analýzy jsou tabulky, které umožní odhadnout pravděpodobnost pozitivního nálezu na zobrazovacím vyšetření kostí na základě hladiny PSA a PSADT.

(zza)

Zdroj: Moreira D. M., Howard L. E., Sourbeer K. N., et al. Predicting bone scan positivity in non-metastatic castration-resistant prostate cancer. Prostate Cancer Prostatic Dis. 2015 May 26. [Epub ahead of print]

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3/5, hodnoceno 10x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Solitární metastáza karcinomu prostaty do rekta mylně diagnostikovaná jako kolorektální karcinom: kazuistika

Adenokarcinom prostaty je nejčastější malignitou urogenitálního traktu u mužů a objevuje se nejčastěji po 60. roce věku. Metastázy obvykle postihují kosti, plíce a játra. Solitární metastáza adenokarcinomu prostaty v rektu je relativně vzácná. Tuto situaci popisuje následující kazuistika.

Konzumace tučné stravy nesouvisí s rizikem karcinomu prostaty

Aktuální přehled studií a metaanalýza jejich výsledků v závislosti na dávce neprokázaly souvislost mezi příjmem tuku v potravě a rizikem karcinomu prostaty.

Léčba rakoviny prostaty pomocí radioterapie karbonovými ionty

Léčba rakoviny pomocí radioterapie těžkými částicemi je řazena mezi nejmodernější léčebné metody v onkologii. V Evropě, USA i Asii je mnoho aktivních center, zejména protonových, jen malá část používá také radioterapii s terapií karbonovými ionty.Všechny novinky