Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Karcinom prostaty: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Obezita zhoršuje prognózu karcinomu prostaty

Specializace: onkologie urologie
Téma: Karcinom prostaty

Vydáno: 7.5.2015

Obezita zhoršuje prognózu karcinomu prostaty

Obezita je spojena s vyšším rizikem progrese karcinomu prostaty. Proto by měli být obézní muži s rakovinou prostaty s nízkým rizikem pečlivě monitorováni v rámci aktivní surveillance.

Italská studie hodnotila souvislost mezi body mass indexem (BMI) pacienta a progresí karcinomu prostaty s nízkým rizikem. Zařazeno bylo 311 pacientů, kteří podstoupili radikální prostatektomii a byli kandidáty aktivní surveillance na základě následujících kritérií: klinické stadium ≤ T2a, hladina prostatického specifického antigenu (PSA) < 10 ng/ml, počet pozitivních vzorků ≤ 2, Gleasonovo skóre ≤ 6 stupňů a denzita prostatického specifického antigenu (PSAD, poměr PSA a objemu prostaty) < 0,2 ng/ml/cm3. Sledováno bylo zvýšení patologického stadia na > pT2, zvýšení stupně (Gleasonovo skóre ≥ 7), invaze do semenných váčků, nález v lymfatických uzlinách a zvětšení objemu nádoru ≥ 0,5 ml.

Autoři zjistili významnou souvislost mezi BMI a zvýšením stupně, zvýšením stadia a invazí do semenných váčků, nikoliv s postižením lymfatických uzlin a zvětšením objemu nádoru. Zvýšení BMI o 1 jednotku znamenalo nárůst rizika zvýšení stupně karcinomu prostaty o 21 %, zvýšení stadia onemocnění o 23 %, invaze do semenných váčků o 27 % a jakéhokoliv sledovaného parametru o 20 %.

Podle výsledků této studie by hodnota BMI měla být kritériem zařazení pacientů s karcinomem prostaty do programu aktivní surveillance.

(zza)

Zdroj: De Cobelli O., terracciano D., Tagliabue E., et al. Body mass index was associated with upstaging and upgrading in patients with low-risk prostate cancer who met the inclusion criteria for active surveillance. Urol Oncol. 2015 Mar 16; pii: S1078-1439(15)00064-2; doi: 10.1016/j.urolonc.2015.02.004. [Epub ahead of print]

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     4/5, hodnoceno 1x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Lepší komunikace mezi lékařem a pacientem s karcinomem prostaty

Komunikaci mezi lékařem a pacientem s karcinomem prostaty usnadní, když si lékař získá důvěru pacienta, zajistí adekvátní léčbu, přizpůsobí poskytované informace úrovni pacientova vzdělání a bude respektovat pacientovy náboženské názory.

Hodnoty PSA a Gleasonova skóre u karcinomu prostaty, při kterých je nutné hledat kostní metastázy

Podle španělské studie s 263 pacienty s asymptomatickým karcinomem prostaty je třeba provést zobrazovací vyšetření skeletu z důvodu zjištění kostních metastáz při hladině prostatického specifického antigenu (PSA) ≥ 16,18 ng/ml a hodnotě Gleasonova skóre (GS) ≥ 7.

Nasazení androgendeprivační terapie při samotném relapsu prostatického specifického antigenu neprodlužuje přežití pacientů s karcinomem prostaty

Při recidivě karcinomu prostaty stanovené pouze na základě zvýšení PSA (prostatického specifického antigenu) vede časně zahájená androgendeprivační léčba (ADT) ke stejnému pětiletému přežití jako léčba zahájená až po klinické progresi. Ukázala to analýza údajů 2096 mužů ze studie CaPSURE publikovaná v březnu 2015.Všechny novinky