Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Karcinom prostaty: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Mohla by MRI nahradit biopsii při podezření na karcinom prostaty?

Specializace: onkologie urologie
Téma: Karcinom prostaty

Vydáno: 4.10.2015

Mohla by MRI nahradit biopsii při podezření na karcinom prostaty?

Ačkoliv je multiparametrická magnetická rezonance (MRI) mnohde používána ještě před biopsií k detekci klinicky signifikantní rakoviny prostaty, je tento postup stále kontroverzní. Autoři nedávno publikované studie hodnotili přesnost takto využívaného diagnostického nástroje u mužů s klinicky suspektním nádorovým onemocněním prostaty, kteří podstoupili taktéž transrektální ultrazvukem kontrolovanou biopsii (TRUS).

Do této studie byli zařazeni všichni pacienti z jedné instituce, již mezi lednem 2013 a prosincem 2013 podstoupili ještě před provedením biopsie jak TRUS biopsii prostaty, tak i MRI vyšetření. MRI vyšetření prostaty probíhalo na přístroji 1.5 T s T2 a difuzně váženou axiální fází. TRUS biopsie zahrnovala odběr vzorků z apexu, středu i báze levého a pravého laloku.

Zařazeno bylo 173 pacientů, z nichž 74,4 % mělo lézi prostaty detekovanou při MRI zobrazení a 66,4 % mělo pozitivní bioptický nález. Senzitivita MRI vyšetření pro signifikantní nález karcinomu při biopsii byla 83,5 %, specificita jen 35,2 %, pozitivní prediktivní hodnota představovala 55 % a negativní prediktivní hodnota 68,9 %. Pozitivní MRI nález byl významně spojen s diagnózou karcinomu prostaty, zejména s vyššími riziky dle NCCN (National Comprehensive Cancer Network) klasifikace.

Autoři této studie, vycházející ze zkušeností jedné instituce, uzavírají, že senzitivita a specificita MRI zobrazení se zdá být nedostatečná k tomu, aby umožnila neprovedení TRUS biopsie u všech mužů, u nichž existuje podezření na karcinom prostaty. Bez dalších studií nebude možno uzavřít, jakou by mohl mít tento diagnostický nástroj roli v budoucnosti. Nicméně u pacientů s rizikem komplikací spojených s biopsií může negativní MRI vyšetření pomoci v diskuzi o existenci vysoce rizikového onemocnění.

(eza)

Zdroj: Lamb B. W. et al. Is prebiopsy MRI good enough to avoid prostate biopsy? A cohort study over a 1-year period. Clin Genitourin Cancer 2015 Jun 30, pii: S1558-7673(15)00148-2, doi: 10.1016/j.clgc.2015.06.007.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3/5, hodnoceno 4x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Odhad rizika pozitivního výsledku zobrazení kostních metastáz u pacientů s karcinomem prostaty

Američtí vědci vytvořili tabulky pro odhad rizika kostních metastáz karcinomu prostaty na základě hodnot prostatického specifického antigenu (PSA) a jejich kinetiky. Umožní selekci pacientů pro zobrazovací kostní vyšetření.

Strava s vysokým obsahem antioxidantů by mohla být přínosem u pacientů s karcinomem prostaty

Malá studie ukázala, že 3měsíční dodržování středomořské stravy sníží u pacientů s karcinomem prostaty riziko poškození DNA. Přínosem jsou zejména potraviny s vysokým obsahem antioxidantů: potraviny bohaté na foláty, vitamin C, dále luštěniny a zelený čaj.

Solitární metastáza karcinomu prostaty do rekta mylně diagnostikovaná jako kolorektální karcinom: kazuistika

Adenokarcinom prostaty je nejčastější malignitou urogenitálního traktu u mužů a objevuje se nejčastěji po 60. roce věku. Metastázy obvykle postihují kosti, plíce a játra. Solitární metastáza adenokarcinomu prostaty v rektu je relativně vzácná. Tuto situaci popisuje následující kazuistika.Všechny novinky