Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Karcinom prostaty: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Lepší komunikace mezi lékařem a pacientem s karcinomem prostaty

Specializace: onkologie urologie
Téma: Karcinom prostaty

Vydáno: 12.4.2015

Lepší komunikace mezi lékařem a pacientem s karcinomem prostaty

Komunikaci mezi lékařem a pacientem s karcinomem prostaty usnadní, když si lékař získá důvěru pacienta, zajistí adekvátní léčbu, přizpůsobí poskytované informace úrovni pacientova vzdělání a bude respektovat pacientovy náboženské názory.

Tyto závěry vyplynuly z americké studie, která porovnávala sociálně-kulturní a rasové vlivy na komunikaci mezi lékařem a pacientem s karcinomem prostaty. Analyzovala údaje od 1854 mužů s karcinomem prostaty z populační studie. Účastníci hodnotili různé parametry komunikace, důvěru ve svého lékaře, pociťované rasistické chování, vliv náboženských postojů a své znalosti týkající se zdraví.

Ačkoliv tato studie věnovala velkou pozornost rasovým rozdílům, byly významné výsledky shodné u bílých i černých mužů. Lepší komunikace mezi lékařem a pacientem s karcinomem prostaty byla zjištěna u mužů, kteří svému lékaři důvěřovali (p < 0,01), byli věřící (p < 0,01) a měli alespoň středoškolské vzdělání (p < 0,05).

Je pravděpodobné, že tyto atributy lékařské péče můžou zlepšit komunikaci mezi lékařem a pacientem i v českých podmínkách a možná nejen v případě karcinomu prostaty.

(zza)

Zdroj: Song L., Weaver M. A., Chen R. C., et al. Associations between patient-provider communication and socio-cultural factors in prostate cancer patients: a cross-sectional evaluation of racial differences. Patient Educ Couns. 2014 Dec; 97 (3): 339–346.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,7/5, hodnoceno 3x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Hodnoty PSA a Gleasonova skóre u karcinomu prostaty, při kterých je nutné hledat kostní metastázy

Podle španělské studie s 263 pacienty s asymptomatickým karcinomem prostaty je třeba provést zobrazovací vyšetření skeletu z důvodu zjištění kostních metastáz při hladině prostatického specifického antigenu (PSA) ≥ 16,18 ng/ml a hodnotě Gleasonova skóre (GS) ≥ 7.

Nasazení androgendeprivační terapie při samotném relapsu prostatického specifického antigenu neprodlužuje přežití pacientů s karcinomem prostaty

Při recidivě karcinomu prostaty stanovené pouze na základě zvýšení PSA (prostatického specifického antigenu) vede časně zahájená androgendeprivační léčba (ADT) ke stejnému pětiletému přežití jako léčba zahájená až po klinické progresi. Ukázala to analýza údajů 2096 mužů ze studie CaPSURE publikovaná v březnu 2015.

Pro pacienty s karcinomem prostaty je subjektivně důležité zachování sexuálních, vylučovacích a vyměšovacích funkcí

Spokojenost pacientů s karcinomem prostaty s léčebnou péčí byla ve velké studii CaPSURE významně ovlivněna kvalitou života související se zdravím a strachem z recidivy karcinomu při vstupu do studie a dále zhoršením sexuálních funkcí, vylučování moči a vyprazdňování střev.Všechny novinky