Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Karcinom prostaty: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Léčba a prevence kostních komplikací u pacientů s pokročilým karcinomem prostaty

Specializace: onkologie urologie
Téma: Karcinom prostaty

Vydáno: 31.5.2015

Léčba a prevence kostních komplikací u pacientů s pokročilým karcinomem prostaty

Udržení kostního zdraví představuje u pacientů s karcinomem prostaty (PC) terapeutickou výzvu, protože u tohoto onemocnění je vysoké riziko vzniku kostních metastáz a v důsledku hormonální terapie dochází i k poklesu kostní minerální denzity (BMD). Konkrétní doporučení pro léčbu těchto pacientů jsou ale stále předmětem diskuzí.

U pacientů s pokročilým PC, kteří trpí úbytkem kostní hmoty kvůli hormonální léčbě, jsou antiresorpční léky účinné ve zlepšení BMD a snížení rizika fraktur. U pacientů s kostními metastázami pak kyselina zolendronová i denosumab oddalují vznik kostních komplikací v kastračně-rezistentním stadiu onemocnění. Účinek antiresorpční léčby u hormonálně senzitivního PC je omezený. U pacientů s pokročilým PC jsou vznik kostních komplikací schopné dále oddálit nové protinádorové léky jako abirateron, enzalutamid a Radium-223. Poslední studie neprokázaly přínos kyseliny zolendronové v prevenci vzniku kostních metastáz, zatímco denosumab oddálil vznik kostních metastáz o medián 4,1 měsíce.

Antiresorpční léčba je u pacientů s kastračně-rezistentním PC s kostními metastázami vhodná k prevenci kostních komplikací, u pacientů užívajících hormonální léčbu zlepšuje BMD a snižuje riziko fraktur. Zda je však antiresorpční léčba vhodná i k prevenci vzniku kostních metastáz, je stále předmětem diskuzí. Je potřeba provést další studie, které by identifikovaly konkrétní skupiny pacientů, kteří by z takové léčby mohli profitovat.

(epa)

Zdroj: Todenhöfer T., Stenzl A., Hofbauer L. C., Rachner T. D. Targeting bone metabolism in patients with advanced prostate cancer: current options and controversies. Int J Endocrinol. 2015; 2015: 838202. doi: 10.1155/2015/838202. Epub 2015 Jan 31.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     5/5, hodnoceno 1x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Mužům nad 70 let je často zbytečně upírána kurativní léčba karcinomu prostaty

Při rozhodování o léčbě karcinomu prostaty je i u mužů nad 70 let třeba doporučit standardní kurativní lokální léčbu, pokud jsou v dobrém zdravotním stavu.

U mužů s nemetastazujícím karcinomem prostaty a androgen deprivační léčbou je navzdory doporučení nedostatečně využívána denzitometrie a léčba bisfosfonáty

Pouze u méně než 1 % mužů s nemetastazujícím karcinomem prostaty a androgen deprivační terapií (ADT) byla dodržena doporučení týkající se vyšetření kostní denzity a léčby bisfosfonáty. Ukázala to americká kohortová studie s 30 846 muži staršími 65 let pokrývající období 2004 až 2008.

Interaktivní edukační on-line program pro pacienty s karcinomem prostaty

Vývoj a první hodnocení psychologicko-edukačního multimediálního on-line programu PROGRESS pro pacienty, kteří přežili karcinom prostaty, ukázalo, že může jít o přínosný klinický nástroj. Témata by měla pokrývat požadavky pacientů, jako je kontrola příznaků, emoční problémy a osvojení nových dovedností.Všechny novinky