Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Karcinom prostaty: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Hodnoty PSA a Gleasonova skóre u karcinomu prostaty, při kterých je nutné hledat kostní metastázy

Specializace: onkologie urologie
Téma: Karcinom prostaty

Vydáno: 11.4.2015

Hodnoty PSA a Gleasonova skóre u karcinomu prostaty, při kterých je nutné hledat kostní metastázy

Podle španělské studie s 263 pacienty s asymptomatickým karcinomem prostaty je třeba provést zobrazovací vyšetření skeletu z důvodu zjištění kostních metastáz při hladině prostatického specifického antigenu (PSA) ≥ 16,18 ng/ml a hodnotě Gleasonova skóre (GS) ≥ 7.

Vyhledání parametrů, podle kterých je možné vybrat pacienty s karcinomem prostaty, u nichž je nutná scintigrafie skeletu z důvodu pátrání po kostních metastázách, bylo hlavním cílem této studie. Zařazeni byli pacienti s karcinomem prostaty bez bolesti kostí, u nichž bylo od ledna 2006 do května 2010 provedeno scintigrafické vyšetření skeletu podle andaluského konsenzuálního protokolu (PSA > 10 ng/ml nebo GS ≥ 7 nebo pozitivní výsledek biopsie semenných váčků). Pomocí multivariantní analýzy byly vyhledány prediktivní faktory pozitivního výsledku scintigrafie kostí a stanoveny jejich hraniční hodnoty.

Kostní metastázy byly zjištěny u 11 % pacientů. Průměrný věk těchto pacientů byl nižší než věk pacientů bez metastáz (65,5 vs. 68,4 roku). Nezávislými prediktivními faktory pozitivního výsledku scintigrafie kostí byly Gleasonovo skóre (poměr šancí [OR] 2,08, p < 0,001) a hladina PSA 21–200 ng/ml (OR = 3,68, p < 0,05). Dále byly zjištěny výše uvedené hraniční hodnoty těchto parametrů, při jejichž překročení je vhodné pátrat po kostních metastázách, a to se senzitivitou 94,5 % a specificitou 47 %.

Tyto výsledky můžou pomoci při rozhodování, u kterých pacientů s asymptomatickým karcinomem prostaty je vhodné provést scintigrafii kostí z důvodu pátrání po metastázách.

(zza)

Zdroj: Márquez-López J., Gémez-Gómez E., Anaya-Henares F., et al. When should we perform a bone scintigraphy in patients with new diagnosis of asymptomatic prostate cancer in order to detect bone metastasis? Arch Esp Urol. 2015 Mar; 68 (2): 135–141.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     4/5, hodnoceno 6x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Nasazení androgendeprivační terapie při samotném relapsu prostatického specifického antigenu neprodlužuje přežití pacientů s karcinomem prostaty

Při recidivě karcinomu prostaty stanovené pouze na základě zvýšení PSA (prostatického specifického antigenu) vede časně zahájená androgendeprivační léčba (ADT) ke stejnému pětiletému přežití jako léčba zahájená až po klinické progresi. Ukázala to analýza údajů 2096 mužů ze studie CaPSURE publikovaná v březnu 2015.

Pro pacienty s karcinomem prostaty je subjektivně důležité zachování sexuálních, vylučovacích a vyměšovacích funkcí

Spokojenost pacientů s karcinomem prostaty s léčebnou péčí byla ve velké studii CaPSURE významně ovlivněna kvalitou života související se zdravím a strachem z recidivy karcinomu při vstupu do studie a dále zhoršením sexuálních funkcí, vylučování moči a vyprazdňování střev.

Antiresorpční léky působí proti nepříznivému vlivu androgendeprivační terapie na kost

Androgendeprivační léčba je stále běžnou léčbou karcinomu prostaty, a to včetně pacientů bez metastáz a stavů, u nichž nebyla prokázána účinnost. V současné době se obrací pozornost na nežádoucí účinky této léčby, z nichž je za nejzávažnější považováno snížení kostní minerální denzity (BMD), rozvoj osteoporózy a riziko zlomenin. Na konci roku 2014 proto američtí autoři připravili přehled poslední publikované literatury na téma postižení kostí v souvislosti s androgendeprivační terapií.Všechny novinky