Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Karcinom prostaty: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Digitální vyšetření per rectum může identifikovat pacienty s rizikem karcinomu prostaty i při normální hladině PSA

Specializace: onkologie urologie
Téma: Karcinom prostaty

Vydáno: 17.12.2014

Digitální vyšetření per rectum může identifikovat pacienty s rizikem karcinomu prostaty i při normální hladině PSA

Irská retrospektivní studie zahrnující 103 mužů, kteří podstoupili biopsii prostaty i při nízké hladině prostaticky specifického antigenu (PSA), ukázala význam vyšetření per rectum v primární péči pro záchyt karcinomu prostaty. Pozitivní výsledek digitálního vyšetření prostaty per rectum je důvodem k odeslání pacienta k dalšímu vyšetření i při normální sérové hladině PSA.

V současné době v Evropě neexistuje standardizovaný screening karcinomu prostaty. Probíhá většinou náhodně v ambulancích praktických lékařů nebo urologů na základě stanovení hladiny PSA a vyšetření per rectum. Cílem této studie bylo zhodnotit využitelnost vyšetření per rectum a určit jeho pozitivní prediktivní hodnotu a senzitivitu při záchytu karcinomu prostaty.

Zařazeni byli muži s normální hladinou PSA upravenou k věku, kteří mezi květnem 2009 a říjnem 2013 podstoupili transuretrální ultrasonograficky vedenou biopsii prostaty v jednom terciálním zdravotnickém zařízení v Irsku. Zjišťována byla souvislost mezi patologickým výsledkem biopsie a nálezem při vyšetření per rectum.

Ze 103 mužů bylo 67 % odesláno k vyšetření pouze z důvodu pozitivního vyšetření per rectum. Karcinom prostaty byl diagnostikován u 35 % mužů s normální hladinou PSA. Pozitivní prediktivní hodnota vyšetření per rectum pro karcinom prostaty byla 42 %, jeho senzitivita činila 81 % a specificita 40 %. U 76 % mužů s diagnostikovaným karcinomem prostaty se jednalo o malignitu vysokého stupně.

Tato studie ukázala, že digitální vyšetření per rectum v ambulanci praktického lékaře nebo urologa může jako nezávislý parametr pomoci identifikovat pacienty s rizikem karcinomu prostaty. Značná část pacientů s pozitivním výsledkem tohoto vyšetření má i při normální hladině PSA klinicky významné onemocnění vyžadující léčbu.

(zza)

Zdroj: Walsh A. L., Considine S. W., Thomas A. Z., et al. Digital rectal examination in primary care is important for early detection of prostate cancer: a retrospective cohort analysis study. Br J Gen Pract. 2014 Dec; 64 (629): e783–7; doi: 10.3399/bjgp14X682861.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3,7/5, hodnoceno 3x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 Všechny novinky