Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Karcinom prostaty: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Depresivní příznaky u mužů s karcinomem prostaty lze terapeuticky zmírnit

Specializace: onkologie urologie
Téma: Karcinom prostaty

Vydáno: 7.5.2015

Depresivní příznaky u mužů s karcinomem prostaty lze terapeuticky zmírnit

Pacienti s karcinomem prostaty jsou vystaveni zvýšenému riziku deprese. Intervence, které zmírní depresivní příznaky u těchto pacientů, zahrnují nejen psychoterapii a podporu podobně postižených pacientů, ale také cvičení, podávání informací, masáže a medikaci.

V březnu 2015 byly publikovány výsledky metaanalýzy, která se pokusila zhodnotit účinnost různých intervencí na zmírnění deprese u mužů s karcinomem prostaty. Průzkum literatury byl proveden pomocí 4 elektronických databází a ručně. Autoři vyhledali všechny randomizované kontrolované studie, které zahrnovaly muže s karcinomem prostaty, hodnotily u nich vliv jakékoliv intervence cílené na zlepšení kvality života a uváděly příznaky deprese před a po intervenci.

Dvě z 11 vyhledaných studií nebyly zařazeny z důvodu nižší kvality. Z 9 zbývajících studií hodnotily čtyři cvičení, tři podávání informací, tři psychoterapii nebo podporu ostatních pacientů, jedna masáže a jedna farmakoterapii. Některé práce hodnotily více intervencí.

Metaanalýza ukázala, že v porovnání s kontrolní skupinou významně zmírňuje depresivní příznaky jakákoliv intervence. Skóre deprese se snížilo průměrně o 0,86 bodu (95% CI –1,42 až –0,31). Významné zmírnění bylo zjištěno také při samotné psychoterapii/podpoře dalších pacientů (zmírnění skóre deprese o 1,09 bodu, 95% CI –20,5 až –0,13).

Tyto výsledky potvrzují, že léčba zaměřená na zmírnění depresivních příznaků u mužů s karcinomem prostaty může být účinná.

(zza)

Zdroj: Newby T. A., Gradd J. N., Ganzini L. K., et al. Interventions that may reduce depressive symptoms among prostate cancer patients: a systematic review and meta-analysis. Psychooncology. 2015 Mar 5. doi: 10.1002/pon.3781. [Epub ahead of print]

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     5/5, hodnoceno 2x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Lepší komunikace mezi lékařem a pacientem s karcinomem prostaty

Komunikaci mezi lékařem a pacientem s karcinomem prostaty usnadní, když si lékař získá důvěru pacienta, zajistí adekvátní léčbu, přizpůsobí poskytované informace úrovni pacientova vzdělání a bude respektovat pacientovy náboženské názory.

Hodnoty PSA a Gleasonova skóre u karcinomu prostaty, při kterých je nutné hledat kostní metastázy

Podle španělské studie s 263 pacienty s asymptomatickým karcinomem prostaty je třeba provést zobrazovací vyšetření skeletu z důvodu zjištění kostních metastáz při hladině prostatického specifického antigenu (PSA) ≥ 16,18 ng/ml a hodnotě Gleasonova skóre (GS) ≥ 7.

Nasazení androgendeprivační terapie při samotném relapsu prostatického specifického antigenu neprodlužuje přežití pacientů s karcinomem prostaty

Při recidivě karcinomu prostaty stanovené pouze na základě zvýšení PSA (prostatického specifického antigenu) vede časně zahájená androgendeprivační léčba (ADT) ke stejnému pětiletému přežití jako léčba zahájená až po klinické progresi. Ukázala to analýza údajů 2096 mužů ze studie CaPSURE publikovaná v březnu 2015.Všechny novinky