Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Inkontinence: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
 

Znalost portfolia inkontinenčních pomůcek lékařům usnadňuje komunikaci s pacienty

Specializace: praktické lékařství pro dospělé urologie
Téma: Inkontinence

Vydáno: 9.5.2018

Znalost portfolia inkontinenčních pomůcek lékařům usnadňuje komunikaci s pacienty

Výběr vhodných inkontinenčních pomůcek znamená pro pacienty s močovou inkontinencí nejen zajištění hygieny, ale umožní jim také věnovat se aktivitám, které by bez správně zvolené pomůcky byly přinejmenším komplikované. Lékař jako průvodce onemocněním je vhodným zdrojem informací rovněž o různých druzích pomůcek.

Úvod

Škála inkontinenčních pomůcek je velmi široká a všechny vložky, pleny i kalhotky jsou uzpůsobeny nejen stupni inkontinence, ale také pohlaví pacientů. Správně zvolená pomůcka musí pacientovi vyhovovat svou velikostí a savostí a splnit další parametry kvalitní, funkční pomůcky. Všechny výrobky značky Seni tyto vlastnosti splňují a pacienti se mohou spolehnout mimo jiné na prodyšnost a neutralizaci zápachu.

Vložky pro ženy i pro muže

Pro nejméně závažný stupeň inkontinence jsou vhodnou pomůckou vložky, u nichž je potřeba pacienty upozorňovat na zásadní rozdíly v porovnání s běžnými menstruačními vložkami. Obavy pacientů z nepohodlí či indiskrétnosti nejsou na místě, protože vložky jsou anatomicky tvarované, uchycují se ke spodnímu prádlu a jsou opatřené ochrannými hydrofobními volánky. Inkontinenční vložky mohou používat i muži, pro které je v portfoliu Seni speciálně uzpůsobená řada pomůcek pro různou intenzitu úniku moči.

Pomůcky dle stupně inkontinence

Závažnější stupeň inkontinence vyžaduje vyšší míru ochrany. Pacientům lze doporučit anatomicky tvarované pleny v kombinaci s fixačními kalhotkami, které zajistí komfort a chrání pokožku před podrážděním a otlaky. Díky absenci latexu se při jejich používání minimalizuje riziko alergických reakcí. Samozřejmostí je dostupnost v různých velikostech. Specifikace savosti, velikosti i administrativní náležitosti související s předepsáním poukazu na inkontinenční pomůcky jsou uvedeny v přehledné preskripční kartě Seni.

Natahovací i plenkové kalhotky, které tvoří součást portfolia inkontinenčních pomůcek, jsou osvědčenou ochranou pro mobilní i imobilní pacienty. Imitují spodní prádlo, efektivně distribuují vlhkost a díky indikátoru vlhkosti mohou pacienti či pečující osoby lépe načasovat výměnu pomůcky.

Podpora hygieny

Pacientům lze v rámci prevence opruzenin či proleženin doporučit také výrobky ze tří produktových řad specializované kosmetiky Seni Care – k dispozici jsou čisticí, regenerační i ochranné přípravky. Hygienu při inkontinenci dále podpoří absorpční podložky, které mají povrch z měkké netkané textilie a lékaři je mohou předepisovat na poukaz stejně jako vložky, pleny či kalhotky.

(pak)

Zdroj: www.seni.cz

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Diagnostika a léčba močové inkontinence u žen – doporučený postup pro praktické lékaře

Inkontinence představuje stav s vysokou prevalencí u žen všech věkových skupin. I přes hojný výskyt je informovanost o možnostech léčby v populaci nízká. Praktický lékař je spolu s gynekologem často lékařem prvního kontaktu, proto by se lékaři měli pacientek cíleně dotazovat při každé kontrole na symptomy inkontinence.

Michiganský dotazník a jeho využití pro screening močové inkontinence

Jednoduchý a ověřený dotazník M-ISI (Michigan Incontinence Symptom Index) slouží k posouzení typu a klinické závažnosti močové inkontinence. Autoři z pracoviště, kde tento dotazník vznikl, hodnotili v rámci studie Establishing the Prevalence of Incontinence (EPI) možnost jeho využití při screeningu klinicky relevantní močové inkontinence u žen.

Metodika úhrady pomůcek pro inkontinentní pacienty

Pravidla pro předepisování zdravotnických prostředků stanovuje mimo jiné zákon o zdravotnických prostředcích či veřejném zdravotním pojištění. Tento předpis stanovuje také množstevní a finanční limity pro úhradu inkontinenčních pomůcek. Zdrojem aktuálních informací je též Úhradový katalog zdravotnických prostředků – Číselník VZP – ZP, vydávaný Všeobecnou zdravotní pojišťovnou ČR.Všechny novinky