Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Inkontinence: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
 

Inkontinence trápí i muže

Specializace: praktické lékařství pro dospělé urologie
Téma: Inkontinence

Vydáno: 5.1.2018

Inkontinence trápí i muže

O inkontinenci se často mluví v souvislosti se ženami, ale netýká se jen jich. Ve věkové kategorii nad 70 let postihuje zhruba každého čtvrtého muže.

Nejčastější příčiny rozvoje inkontinence

Inkontinence moči patří k nejčastějším poruchám spojeným s vyšším věkem, vyskytuje se u obou pohlaví a má velký vliv na kvalitu života. Na její rozvoj mají vliv zejména zhoršení celkového zdraví, kognitivní poruchy, pohybový hendikep, neurologická onemocnění, rekurentní infekce močových cest a u mužů i prostatická onemocnění.

Role praktického lékaře

Mužské inkontinenci se věnuje málo pozornosti, přestože v odborných kruzích je to živé téma, které za poslední desítky let zaznamenalo významný pokrok v diagnostice i léčbě. Pokud muži vůbec vyhledají pomoc odborníka, bývá to obvykle praktický lékař. Jeho snahou je především vyšetřit pacienta tak, aby byly odhaleny reverzibilní příčiny. Základem je důkladný odběr anamnézy, fyzikální a zobrazovací vyšetření a také vyšetření funkce močového měchýře.

Paleta možností konzervativní léčby i operativy

V případě nalezení organické příčiny praktický lékař zpravidla odešle pacienta ke specialistovi, v opačném případě zahajuje konzervativní léčbu. Ta spočívá ve změně životního stylu (zhubnutí, odvykání kouření, redukce konzumace kofeinu), posilování pánevního dna a tréninku močového měchýře. Důležitým prvkem léčby jsou také inkontinenční pomůcky. Na rozhodnutí o léčbě by se měl ve významné míře podílet pacient, protože terapeutickým cílem je splnit jeho očekávání a zvýšit kvalitu jeho života. Jiné nároky bude mít padesátiletý muž se sportovními zálibami a jiné osmdesátník, který žije v domě s pečovatelskou službou.

Pokud pacient nezaznamená dostatečnou úlevu, přichází i zde na řadu specialista. Moderní urologická operativa nabízí řadu možností, včetně minimálně invazivní chirurgie, které mohou být velice účinné, pokud jsou správně indikované.

Stavy vyžadující vyšetření urologem

A kdy neváhat s doporučením ke specialistovi? Při

  • hematurii nebo abnormální cytologii moči,
  • přítomnosti neurologického onemocnění,
  • abnormálním postmikčním reziduálním objemu močového měchýře,
  • uzlíku v prostatě nebo rodinné anamnéze karcinomu prostaty,
  • operaci pánve nebo prostaty, případně radioterapii malé pánve v anamnéze.

I jednoduchý postup může být velmi efektivní

Účinné ale mohou být i ty nejzákladnější metody, pokud odpovídají požadavkům pacienta. Inkontinenční pomůcky jsou pro řadu mužů dostatečným řešením, ale je důležité edukovat je tak, aby pochopili význam spolupráce s lékařem. Nejde jen o úhradu pomůcek, která pro ně může být významná, ale i o správnou volbu pomůcky podle rozvoje poruchy nebo jiných potřeb a rovněž o dostupnost nových a účinnějších pomůcek, o čemž může lékař pacienta informovat.

(pez)

Zdroj: Chung E., Katz D. J., Love C. Adult male stress and urge urinary incontinence: a review of pathophysiology and treatment strategies for voiding dysfunction in men. Aust Fam Physician 2017 Sep; 46 (9): 661−666.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     5/5, hodnoceno 4x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Močová inkontinence a dopady na psychiku pacientek – poznatky z mezinárodního průzkumu

Bližší analýza vztahu mezi močovou inkontinencí a psychickou kondicí je téma, které má význam pro značné množství žen. Prevalence močové inkontinence dosahuje mezi dospělými ženami přibližně 18 %. U starších žen může dosahovat až 55 %. Na spojitost mezi inkontinencí a psychickým stavem upozorňuje řada studií a na toto téma se soustředil také mezinárodní průzkum prezentovaný v časopise BMC Urology.

Inkontinence ve stáří a možnosti její prevence

Inkontinence moči se týká všech věkových skupin, ale její výskyt ve stáří se zvyšuje. Vzhledem ke stárnutí populace se tedy stává stále častějším problémem, který s sebou kromě zdravotních komplikací nese i jisté společenské stigma, jež pacientům často brání včas vyhledat pomoc. Prevence a aktivní nabízení pomoci by měly být běžnou součástí lékařské praxe.Všechny novinky