Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Hyperfosfatemie: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Sevelamer-karbonát v léčbě hyperfosfatémie u pacientů s chronickým ledvinným onemocněním

Specializace: dětská nefrologie nefrologie
Téma: Hyperfosfatemie

Vydáno: 17.6.2016

Sevelamer-karbonát v léčbě hyperfosfatémie u pacientů s chronickým ledvinným onemocněním

Hyperfosfatémie (vysoká hladina fosfátu v krvi) je běžnou a závažnou komplikací chronického ledvinného onemocnění (CKD). Je spojena se zvýšenou morbiditou (včetně zvýšení rizika rozvoje kardiovaskulárního onemocnění) i mortalitou, a to u pacientů na dialýze i nedialyzovaných. V běžné klinické praxi se u pacientů s pokročilým CKD hyperfosfatémie koriguje kombinovaným přístupem založeným na restrikci fosfátů ve stravě a podáváním vazačů fosfátů.

Sevelamer-karbonát je perorálně podávaný nevstřebatelný vazač fosfátů bez obsahu vápníku i hliníku, který je v rámci EU schválen k léčbě dospělých pacientů s CKD na dialýze nebo nedialyzovaných s hladinou fosfátu ≥ 1,78 mmol/l. Podává se perorálně 3× denně s jídlem, tabletu je nutné polknout vcelku. Sevelamer-karbonát je dobře tolerován, nejběžnější nežádoucí účinky jsou zažívacího charakteru (nauzea, zvracení, bolesti břicha, zácpa, eventuálně průjem). Jelikož se nevstřebává, může ovlivnit biologickou dostupnost současně podávaných léků.

Místo sevelamer-karbonátu v terapii pacientů s CKD

Vhodný preparát by měl být podle doporučení Kidney Disease: Improving Global Outcomes (KDIGO) u pacientů s CKD a hyperfosfatémií vybírán s ohledem na stadium CKD, komorbidity, souběžně užívané léky a tolerabilitu jednotlivých preparátů. Současně je třeba zvážit vliv vazačů fosfátů na bázi kalcia na hladinu vápníku v krvi a preference pacientů a možnosti užívání.

Sevelamer-karbonát je doporučován především u nemocných, kteří vyžadují dialýzu, účinně však snižuje hladinu fosfátů i u pacientů nedialyzovaných. Jeho další výhodou je, že neobsahuje vápník ani hliník, lze jej tedy podávat rovněž u nemocných s vyšší hladinou vápníku, u nichž hrozí cévní kalcifikace. Sevelamer-karbonát je navíc zásaditý, takže jej lze bez obav využít u pacientů ohrožených acidózou.

Snížení celkové mortality

Pozitivní je také vliv tohoto preparátu na kardiovaskulární rizikové faktory a hladinu cholesterolu. Podle některých studií se zdá, že u osob užívajících sevelamer-karbonát dochází k většímu snížení celkové mortality z jakékoli příčiny než u nemocných léčených vazači fosfátů s obsahem vápníku. Není ale zcela jasné, zda za těmito dobrými výsledky stojí lepší kontrola hladiny fosfátu, nebo snížení hladiny vápníku v krvi.

Závěr

Sevelamer-karbonát je účinný, bezpečný a dobře tolerovaný lék ke snížení hladiny fosfátů v krvi u pacientů s CKD. Zvláště přínosný může být v léčbě pacientů ohrožených metabolickou acidózou a těch, kteří nemohou být léčeni preparáty obsahujícími vápník a hliník.

(epa)

Zdroj: Perry C. M., Plosker G. L. Sevelamer carbonate: a review in hyperphosphataemia in adults with chronic kidney disease. Drugs 2014 May; 74 (7): 771–792, doi: 10.1007/s40265-014-0215-7.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Dietní doporučení u dialyzovaných pacientů – je skutečně nutná taková přísnost?

Dietní doporučení by měla být základní součástí edukace pacienta s chronickým renálním selháním. Zda se však s přísnými omezeními pojí opravdu významný klinický přínos, se pokusili kriticky zhodnotit autoři přehledového článku publikovaného v časopisu Seminars in Dialysis v březnu 2015.

Podávání sevelameru pacientům s chronickým onemocněním ledvin vede v porovnání s kalciovými vazači k významnějšímu poklesu mortality

Pacienti ve 3. až 5. stadiu chronického onemocnění ledvin (CKD) mají významně zvýšenou mortalitu. Mnoho studií poukázalo na souvislost s hyperfosfatemií. Podávání fosfátových vazačů je spojeno s lepšími klinickými výsledky pacientů a s jejich delším přežíváním. Nově zveřejněná metaanalýza randomizovaných klinických studií porovnávala účinky nekalciového vazače fosfátů sevelameru s kalciovými vazači.

Snižování sérové hladiny fosforu jako součást léčby chronické renální insuficience (dle doporučeného postupu KDIGO)

Léčba hyperfosfatemie je u pacientů s chronickým onemocněním ledvin (CKD) velmi důležitá kvůli předcházení rizikům spojeným se zvýšenou plazmatickou hladinou fosforu. Z tohoto důvodu je vhodné fosfatemii snižovat postupy uvedenými v publikovaných doporučených postupech KDIGO (Kidney Disease: Improving Global Outcomes).Všechny novinky