Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Hojení ran: Kazuistiky
Standardy péče
Kongresy
Zajímavé odkazy
 

Zhojení rány po císařském řezu probíhá stejně dobře po uzavření stehy i svorkami

Specializace: dětská chirurgie chirurgie všeobecná interní lékařství praktické lékařství pro dospělé
Téma: Hojení ran

Vydáno: 8.8.2010

Zhojení rány po císařském řezu probíhá stejně dobře po uzavření stehy i svorkami

Ženy, které podstoupily porod císařským řezem, mají stejné kosmetické výsledky týkající se zhojení jizvy, ať už byla rána uzavřena stehy, či svorkami. Italští lékaři náhodně přiřadili celkem 180 ženám podstupujícím císařský řez jednu ze čtyř metod uzavření rány: svorkami či jedním ze tří typů stehů, včetně vstřebatelných i těch, které je nutné odstranit.

Po dvou a šesti měsících nebyl podle studie shledán žádný celkový rozdíl mezi kosmetickými výsledky jednotlivých skupin, a to podle ohodnocení nezávislých plastických chirurgů, ale i dojmů samotných žen. Závěry tedy naznačují, že ženy podstupující císařský řez mohou očekávat velmi podobné estetické výsledky bez ohledu na použitý typ uzavření rány.

Přesto se jednotlivé výsledky mohou nepatrně lišit a záleží i na jiných faktorech, než je použitá metoda sutury.

Většina žen ve všech čtyřech skupinách měla plně zhojenou ránu do šesti měsíců po provedeném zákroku. Z každé skupiny mělo podobné procento žen více viditelnou jizvu, vyznačující se červenou vyvýšenou linkou po samotné incizi. To se týkalo 39 % žen, jejichž rána byla uzavřena svorkami, a 34–44 % žen s operační ránou uzavřenou stehy.

Rozhodnutí, jak uzavřít ránu po císařském řezu, je tradičně rozhodnutím operatéra. Svorky jsou často preferovanou metodou, neboť práce s nimi je rychlejší než šití, což má význam i pro samotnou pacientku. Lékaře samotného chrání před nechtěným píchnutím o jehlu. Na druhé straně, některé ženy preferují vstřebatelné stehy, které nemusí být z rány odstraněny. Závěrečná volba použití konkrétní metody by měla brát v úvahu přání klientky i rozhodnutí lékaře.

(skl)

Zdroj: Cromi A., Ghezzi F., Gottardi A., et al. Cosmetic outcomes of various skin closure methods following cesarean delivery: a randomized trial. Am J Obstet Gynecol 2010; 203: 36.e1-8.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,8/5, hodnoceno 17x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Profylaxe antibiotiky zlepšuje hojení ran po operaci varixů

Rané infekce a zpomalené hojení ran v souvislosti s kontaminací rány patří k nepříjemným pooperačním komplikacím. Autoři následující studie zjišťovali, jaký vliv má preventivní podání antibiotik na hojení rány v případě chirurgie venózních varixů dolních končetin, kde se infekce v ráně objevuje až v 16 procentech případů.

Výhody hydrofilního polymerního gelu při ošetřování dermoepidermálního štěpu

Autoři ve svém sdělení prezentují účinnost nového hydrofilního polymerního gelu, schopného vázat volné kyslíkové radikály. Jedná se o preparát HemaGel (v USA známý pod obchodním názvem Wound-Be-Gone), který v daném případě autoři s úspěchem využili při ošetřování dermoepidermálního štěpu (STSG – split thickness skin graft).

Účinky medu na nehojící se rány

Antimikrobiální účinky medu jsou pravděpodobně dány nejen vysokým obsahem cukru a malou vlhkostí, ale podílí se na nich i kyselina glukonová a peroxid vodíku. Jako topicky působící látka má med schopnost čistit ránu, působit jako bariéra proti infekci a zároveň odstraňovat nekrotické zbytky.Všechny novinky