Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Hojení ran: Kazuistiky
Standardy péče
Kongresy
Zajímavé odkazy
 

Vyvrácen mýtus o léčbě rány vysušováním

Specializace: dětská chirurgie chirurgie všeobecná interní lékařství praktické lékařství pro dospělé
Téma: Hojení ran

Vydáno: 2.5.2010

Vyvrácen mýtus o léčbě rány vysušováním

V oblasti léčby ran se v posledních letech nejvíce diskutuje o výhodách vlhkého prostředí rány oproti jejímu vysoušení. Přední američtí experti se nyní shodli na tom, že hojení chronických lézí je akcelerováno vlhkým prostředím. Jako nejvhodnější se ukazuje používání hydrofilních gelů, které zadržují vlhkost, a tím umožní vytvořit příznivější podmínky k hojení a regeneraci tkání a kožního krytu.

Hydrofilní gel vítězí ve všech vlastnostech

Výzkum a klinické zkoušky se v této oblasti zdravotnické péče zaměřují na léčbu zejména chronických ran a komplikovaných lézí. Jedná se o pooperační rány, proleženiny, bércové vředy, popáleniny, odřeniny, akné, opary, hemoroidy, syndrom diabetické nohy a další. Jedním z nejzajímavějších výsledků této snahy je široká shoda odborníků na doporučeném postupu léčby. Zatímco dříve byla snaha tyto rány vysušovat, nyní se prokazuje, že účinnější je pravý opak. Ve vlhkém prostředí hydrofilního gelu dochází až k 40% urychlení hojení! Navíc dochází k výraznému snížení rizika nadměrného jizvení. Pacientovi tak přináší zvýšení kvality života a kratší rekonvalescenci.

Názor, že nejlepším způsobem péče o tyto rány je jejich vysušování, přesto stále přetrvává mezi laickou veřejností. Hydrofilní gel přitom nabízí účinnou a lépe aplikovatelnou metodu k léčbě téměř jakýchkoliv chronických ran. Ochrana před kontaminací rány je u tohoto systému už z principu snadnější. Gel svým složením a vlastnostmi zabraňuje průniku jakýchkoli nečistot nebo patogenů přes ochrannou vrstvu k ráně.

Nejslibnějším přípravkem v této oblasti je HemaGel, který prokázal všechny výhodné vlastnosti hydrofilního gelu, navíc ale nabízí funkci „vychytávače“ (scavengeru) volných radikálů. Podporuje tak i tvorbu granulací a regeneraci tkáně, včetně kožního krytu. Udržování vlhkosti a příznivého pH takovýmto gelem se poté příznivě promítá do výsledku léčby. Hydrofilní gely jsou proto v doporučených postupech (guidelines) nově uváděny jako značně výhodná metoda péče o původně suchou, vlhkou, mokvající i exulcerující ránu.

(ercp)

Zdroje:
1. Adv Skin Wound Care. 2010 Apr; 23 (4): 161–8.
2. Ostomy Wound Manage 2009 Jun; 55 (6): 50–5.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Aloe vera urychluje hojení popálenin

Léčivá schopnost gelu z aloe vera je všeobecně známá z lidového léčitelství v zemích, kde se rostlina vyskytuje volně v přírodě. Byly dokonce publikovány i studie na zvířatech, kde se opakovaně prokazovala schopnost aloe urychlovat hojení ran. Jak je na tom hojení popálenin u lidí?

Hemagel i na předpis

Přípravek Hemagel vyvinutý českými vědci hradí od ledna 2010 zdravotní pojišťovna. Úhrada pokryje tři čtvrtiny ceny. Pacienti až do konce roku 2009 platili v lékárně za pětigramové balení přibližně 150 korun, za třicetigramové 450 korun. Pro seniory a chronicky nemocné pacienty s rozsáhlými ranami tak byl přípravek hůře dostupný.

Je bezbuněčná dermální matrix lepší než standardní léčba diabetických vředů?

Léčba diabetických vředů pomocí bezbuněčných kožních štěpů je podle randomizované kontrolní studie publikované v International Wound Journal mnohem rychlejší a úspěšnější než standardní léčba.Všechny novinky