Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Hojení ran: Kazuistiky
Standardy péče
Kongresy
Zajímavé odkazy
 

Vysoké pH rány je spojeno s horším hojením popálenin

Specializace: dětská chirurgie chirurgie všeobecná interní lékařství praktické lékařství pro dospělé
Téma: Hojení ran

Vydáno: 24.2.2013

Vysoké pH rány je spojeno s horším hojením popálenin

Britští vědci ukázali, že pH rány u popálenin v průběhu hojení klesá a že vyšší pH při druhém převazu souvisí s horším průběhem hojení a nutností následné aplikace kožních štěpů. Stanovení pH rány na začátku léčby by mohlo pomoct vytipovat špatně se hojící popáleniny, u kterých je nutná agresivnější léčba.

Do studie bylo zahrnuto 30 ambulantních pacientů s popáleninami ve věku 17 až 75 let. Hloubka popálenin se pohybovala od povrchových po postižení celé tloušťky kůže. Procento tělesného povrchu postiženého popáleninami bylo od 0,4 do 4 %. Příčiny zahrnovaly opaření, popálení ohněm a kontaktní popáleniny. Při prvním ošetření a při každém převazu bylo měřeno pH rány.

Výsledky ukázaly, že pH hojících se i nehojících se ran mezi jednotlivými převazy klesalo. Při druhém převazu bylo zjištěno významně nižší pH (7,32) u ran, které se vyhojily, než u ran, které vyžadovaly v další léčbě použití kožních štěpů (7,73, p = 0,004). Při druhém převazu rovněž pH rány korelovalo s hloubkou popáleniny: pH 6,05 u povrchových popálenin a pH 8,0 u popálenin zasahujících celou tloušťku kůže.

Tato práce, která je volně přístupná online, ukázala možný diagnostický nástroj pro predikci hojení popálenin. Stanovení pH rány při druhém převazu může vytipovat rány, u nichž bude nutné použít ke zhojení kožní štěp. Hraniční hodnota pH mezi dobře a špatně se hojícími popáleninami leží podle výsledků této studie mezi 7,32 a 7,73.

(zza)

Zdroj: Sharpe J. R. et al. Progression of Wound pH During the Course of Healing in Burns. J Burn Care Res. 2012 Nov 6. [Epub ahead of print]; doi: 10.1097/BCR.0b013e31825d5569

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Rizikové faktory a terapie chronických bércových vředů trvajících déle než 6 měsíců

Terapie chronických bércových vředů u diabetiků je pro ošetřující lékaře i chirurgy stále velkou výzvou. Rizikovými faktory, klinickými příznaky a v neposlední řadě také výsledky terapie chronických bércových vředů trvajících déle než 6 měsíců se zabývali autoři nedávno publikované studie.

Vliv hyperbarické oxygenoterapie na hodnoty krevního tlaku u pacientů s chronickými ranami

Je dobře známo, že již jedna procedura hyperbarické oxygenoterapie (HBO2T) ovlivňuje parasympatický nervový systém a vede ke zvýšení produkce reaktivních forem kyslíku. Není nicméně známo, nakolik může léčba touto metodou, čítající 20 až 40 sezení, ovlivňovat krevní tlak (TK).

Prevence a léčba keloidních jizev

Keloidní jizva vzniká patologickým hojením rány se zvýšenou tvorbou kolagenu, zejm. typu I a III. Jizva roste ve všech směrech, vystupuje nad povrch a je více prokrvená. Přesný mechanismus vzniku není stále objasněn.Všechny novinky