Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Hojení ran: Kazuistiky
Standardy péče
Kongresy
Zajímavé odkazy
 

Výsledky dlouhodobé léčby podtlakovou terapií s instilací hojivých roztoků

Specializace: dětská chirurgie chirurgie všeobecná interní lékařství praktické lékařství pro dospělé
Téma: Hojení ran

Vydáno: 30.11.2014

Výsledky dlouhodobé léčby podtlakovou terapií s instilací hojivých roztoků

Podtlaková terapie (negative pressure wound therapy – NPWT) je léčba, která redukuje edém, odvádí exsudát, stimuluje granulaci a obnovu tkáně a postupně zmenšuje rozsah rány. Rána se tímto připravuje k sekundárnímu hojení, transplantaci kůže či jiné léčbě. Spojením podtlakové terapie s instilací hojivého roztoku (NPWTi) vzniká nová metoda vhodná k léčbě těžkých chronických ran, zvláště na končetinách s vysokým rizikem amputace.

Instilace roztoku se při NPWTi provádí před aplikací podtlaku a tento postup pomáhá dostat instilovanou tekutinu přímo do rány. Při cyklickém opakování vedou tyto kroky k odstranění infekčního materiálu, což zlepšuje hojení. Autoři ve své práci shrnují zkušenosti se třemi pacienty léčenými NPWTi.

Všichni tři pacienti měli komplexní chronické rány, u všech tří existovalo riziko nutnosti amputace končetiny. V dlouhodobém horizontu 5 let byli autoři za pomoci NPWTi schopni dosáhnout takového stavu rány, který umožnil rekonstrukční zákrok a zachování končetiny bez dalších komplikací.

(epa)

Zdroj: Bollero D., Degano K., Gangemi E. N., et al. Long-term follow-up of negative pressure wound therapy with instillation: a limb salvage procedure? Int Wound J. 2014 Sep 19; doi: 10.1111/iwj.12373. [Epub ahead of print]

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,8/5, hodnoceno 17x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Vliv nedostatku vitamínu D na koncentrace zánětlivých cytokinů u pacientů se syndromem diabetické nohy

Nedostatek vitamínu D je v populaci relativně běžný. Vitamín D hraje přitom důležitou roli mimo jiné i ve fungování imunitního systému. Cílem předkládané studie bylo zjistit, zda existuje nějaká souvislost mezi hladinou vitamínu D a profilem zánětlivých cytokinů u pacientů s infekcí rány v rámci syndromu diabetické nohy.

Onemocnění koronárních tepen a jeho vliv na přežití pacientů s diabetem mellitem 2. typu a Charcotovou osteoartropatií

Charcotova osteoartropatie (ChO) je raritní komplikací syndromu diabetické nohy. Souvisí s chronickým zánětem postižené končetiny a vede k rozsáhlým muskuloskeletálním změnám. Autoři z německého Frankfurtu nad Mohanem se na pacienty s ChO zaměřili ve svém výzkumu a pokusili se zjistit, jaké mají komorbidity, procento amputací, výskyt bércových vředů a dalších onemocnění.

Podpora hojení popálenin pomocí obkladů s krevními destičkami

Krevní destičky hrají nezastupitelnou roli při hojení jakéhokoli poranění. Nejenže jsou nezbytné pro koagulaci a zánětlivou fázi, ale hrají důležitou úlohu také ve fázi remodelační. Uvolňují velké množství růstových faktorů a cytokinů, které podporují hojení tkáně. Některé jednotlivé růstové faktory již prokázaly svou účinnost například v hojení diabetických vředů.Všechny novinky