Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Hojení ran: Kazuistiky
Standardy péče
Kongresy
Zajímavé odkazy
 

Vliv komorbidit na výsledky hyperbarické oxygenoterapie u syndromu diabetické nohy

Specializace: dětská chirurgie chirurgie všeobecná interní lékařství praktické lékařství pro dospělé
Téma: Hojení ran

Vydáno: 30.11.2014

Vliv komorbidit na výsledky hyperbarické oxygenoterapie u syndromu diabetické nohy

Použití léčby hyperbarickou oxygenoterapií (hyperbaric oxygen therapy – HBOT) u pacientů se syndromem diabetické nohy je stále kontroverzní. Cílem studie publikované nedávno v časopise Diabetes Therapy bylo zhodnotit vliv HBOT na rány v rámci syndromu diabetické nohy.

Jednalo se o retrospektivní zhodnocení efektu HBOT na rány v rámci syndromu diabetické nohy. Pacienti zařazení do studie byli léčeni HBOT a následně sledováni po dobu 12 měsíců. Výsledky byly analyzovány s ohledem na věk, pohlaví, trvání diabetu mellitu a jeho typ, mikroangiopatické komplikace, arteriální onemocnění, výskyt cévních mozkových příhod, hypertenzi, kuřácký status, hladinu glykovaného hemoglobinu, sedimentace erytrocytů, C-reaktivního proteinu a počet sezení HBOT.

Léčeno bylo celkem 117 pacientů se 126 ránami v rámci syndromu diabetické nohy. Negativní vliv na HBOT měly anamnéza onemocnění koronárních tepen (p = 0,002), cévních mozkových příhod (p = 0,015) a retinopatie (p = 0,022). Onemocnění femorálních arterií výsledek HBOT rovněž ovlivňovalo (p = 0,048).

Pacienti se syndromem diabetické nohy a anamnézou onemocnění koronárních tepen nebo cévních mozkových příhod či retinopatie mohou být rezistentní k HBOT. Onemocnění femorálních arterií má rovněž signifikantně negativní vliv na výsledky HBOT, je tedy vhodné nejdříve vyřešit chirurgicky toto onemocnění. Naopak onemocnění arterií pod kolenem vliv na HBOT nemá.

(epa)

Zdroj: Akgül E. A., Karakaya J., Aydın S. Role of Comorbidities as Limiting Factors to the Effect of Hyperbaric Oxygen in Diabetic Foot Patients: A Retrospective Analysis. Diabetes Ther. 2014 Oct 2. [Epub ahead of print]

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,8/5, hodnoceno 19x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Vliv nedostatku vitamínu D na koncentrace zánětlivých cytokinů u pacientů se syndromem diabetické nohy

Nedostatek vitamínu D je v populaci relativně běžný. Vitamín D hraje přitom důležitou roli mimo jiné i ve fungování imunitního systému. Cílem předkládané studie bylo zjistit, zda existuje nějaká souvislost mezi hladinou vitamínu D a profilem zánětlivých cytokinů u pacientů s infekcí rány v rámci syndromu diabetické nohy.

Onemocnění koronárních tepen a jeho vliv na přežití pacientů s diabetem mellitem 2. typu a Charcotovou osteoartropatií

Charcotova osteoartropatie (ChO) je raritní komplikací syndromu diabetické nohy. Souvisí s chronickým zánětem postižené končetiny a vede k rozsáhlým muskuloskeletálním změnám. Autoři z německého Frankfurtu nad Mohanem se na pacienty s ChO zaměřili ve svém výzkumu a pokusili se zjistit, jaké mají komorbidity, procento amputací, výskyt bércových vředů a dalších onemocnění.

Podpora hojení popálenin pomocí obkladů s krevními destičkami

Krevní destičky hrají nezastupitelnou roli při hojení jakéhokoli poranění. Nejenže jsou nezbytné pro koagulaci a zánětlivou fázi, ale hrají důležitou úlohu také ve fázi remodelační. Uvolňují velké množství růstových faktorů a cytokinů, které podporují hojení tkáně. Některé jednotlivé růstové faktory již prokázaly svou účinnost například v hojení diabetických vředů.Všechny novinky