Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Hojení ran: Kazuistiky
Standardy péče
Kongresy
Zajímavé odkazy
 

Vlastnosti chronických ran související se svěděním při jejich hojení

Specializace: dětská chirurgie chirurgie všeobecná interní lékařství praktické lékařství pro dospělé
Téma: Hojení ran

Vydáno: 11.9.2014

Vlastnosti chronických ran související se svěděním při jejich hojení

Svědění ran je při jejich hojení spojeno s větší velikostí rány, rozsáhlejším otokem tkáně a přítomností granulační a nekrotické tkáně na spodině. Ukázala to observační deskriptivní americká studie s 200 pacienty.

Svědění při hojení ran je všeobecně známým klinickým jevem, ovšem z fyziologického hlediska jen velmi málo prozkoumaným fenoménem. Tato studie se pokusila popsat vlastnosti chronických ran, které při hojení svědí.

Zahrnuti byli pacienti sledovaní v nemocničním centru pro péči o rány. Jejich věk byl 21 až 98 let (průměr 66,8 roku), 56 % činili muži. U pacientů byla odebrána standardizovaná zdravotní anamnéza, vyplněn Pulův-Pieperův dotazník o svědění, hodnocení rány bylo provedeno pomocí Batesova-Jensenova nástroje pro hodnocení ran a byla vyšetřena citlivost v oblasti rány 10g monofilamentem.

Svědění udávalo 56 z 200 pacientů. Rány, které svědily, byly obecně větší (p = 0,002), byly spojeny s rozsáhlejším otokem (p = 0,031) a na spodině měly více granulační tkáně (p = 0,045). Větší svědění se vyskytovalo u ran se střední exsudací a s nekrotickou tkání na spodině.

Tato studie ukázala, že svědění při hojení se vyskytuje spíše u závažnějších ran. Lepší poznání patofyziologie svědění ran může přispět k podpoře jejich hojení a ke zlepšení kvality života pacientů s chronickými ránami.

(zza)

Zdroj: Paul J. Characteristics of Chronic Wounds that Itch. Adv Skin Wound Care. 2013 Jul; 26 (7): 320–332; doi: 10.1097/01.ASW.0000431203.64591.2f

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,8/5, hodnoceno 16x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Cytotoxický vliv obvazového materiálu se stříbrem na fibroblasty diabetiků

Velké množství obvazového materiálu na bázi stříbra je s oblibou využíváno zejména při hojení ran rizikových ohledně vzniku infekce, a to včetně ran přítomných u syndromu diabetické nohy. Názory na případnou toxicitu takovýchto obvazových materiálů jsou nicméně pořád kontroverzní.

Konečně efektivní léčba polymikrobiálně infikovaných ran?

Hledání nových postupů v terapii chronických ran se stalo v dnešní době nezbytností. Studie publikovaná v časopise Frontiers in Immunology se zaměřila na zhodnocení přínosu humánního antimikrobiálního peptidu katelicidinu LL-37.

Kombinace progenitorových endoteliálních buněk a mezenchymových kmenových buněk v terapii ran u diabetiků

Hojení ran u pacientů s diabetem mellitem (DM) je neustále předmětem zájmu laické i odborné veřejnosti. Danou problematikou se zabývala i nedávno publikovaná studie, jejímž cílem bylo zjistit, jestli by kombinace endoteliálních progenitorových buněk (EPC) a mezenchymálních kmenových buněk (MSC) mohla vést ke zvýšení angiogeneze a zlepšení hojení ran u diabetických myší.Všechny novinky