Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Hojení ran: Kazuistiky
Standardy péče
Kongresy
Zajímavé odkazy
 

Vhodná hustota larev Cochliomyia macellaria při použití u chronických a infikovaných ran

Specializace: dětská chirurgie chirurgie všeobecná interní lékařství praktické lékařství pro dospělé
Téma: Hojení ran

Vydáno: 6.9.2015

Vhodná hustota larev Cochliomyia macellaria při použití u chronických a infikovaných ran

Léčba ran larvami (larvální terapie – LT) představuje aplikaci sterilních larev mouchy Cochliomyia macellaria F. na chronické nebo infikované rány. Cílem tohoto postupu je podpořit a urychlit proces hojení.

Za rozvojem LT stojí hlavně vysoká cena speciálních krycích materiálů a antibiotik užívaných v tradiční léčbě chronických a infikovaných ran, u některých kmenů bakterií navíc dochází i k rozvoji rezistence na používaná antibiotika. LT je k oficiální léčbě schválena asi ve 20 zemích světa. Cochliomyia macellaria F. (řád: dvoukřídlí, čeleď: bzučivkovití) je moucha, jejíž larvy se k LT nekrotických zranění a ran hodí nejlépe.

Experimentální studie brazilských autorů se věnovala hlavně hodnocení chování larev Cochliomyia macellaria F. u chronických a infikovaných ran a snažila se najít nejvhodnější hustotu jejich aplikace. Krysám byly na zádech aplikací 0,2 ml 25% kyseliny chlorovodíkové vytvořeny čerstvé léze. Poté byly krysy rozděleny do 5 skupin – skupina označená jako LT5 byla léčena 5 larvami/cm2; skupina LT15 15 larvami/cm2; skupina LT25 25 larvami/cm2; skupina DEB mechanickým odstraněním nekrotické tkáně a skupina NUL nebyla léčena nijak. U skupin léčených LT byly použity larvy sterilizované roztokem NaClO, které byly v lézích ponechány 12 hodin. Proces hojení byl hodnocen kvalitativně (makroskopicky a mikroskopicky) a kvantitativně (časový interval do úplného zhojení).

Během studie bylo zjištěno, že larvy Cochliomyia macellaria se živí jen nekrotickou tkání, takže se k LT výborně hodí. Nicméně signifikantní rozdíly mezi jednotlivými experimentálními skupinami nebyly nalezeny, pouze u lézí krys ze skupiny LT25 byla zaznamenána větší vaskularizace rány.

Mechanismy účinku LT nejsou zcela známy, nicméně se zdá, že LT hraje důležitou roli nejen v odstranění nekrotické tkáně, ale i v alteraci imunitní reakce organizmu člověka. Při LT je vhodné využívat vyšší hustotu larev (minimálně 25 larev/cm2).

(epa)

Zdroj: Nassu M. P., Thyssen P. J. Evaluation of larval density Cochliomyia macellaria F. (Diptera: Calliphoridae) for therapeutic use in the recovery of tegumentar injuries. Parasitol Res. 2015 May 30. [Epub ahead of print]

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3/5, hodnoceno 21x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Přípravek HemaGel urychluje hojení poranění vzniklých při porodu

Trauma rodičky je častou porodnickou komplikací. Jeho následná léčba přitom může být podpořena například systémy vlhkého hojení ran. Jedním z nich je patentovaný český prostředek HemaGel, který zlepšuje rozvoj granulační tkáně a vytváří vhodné prostředí pro reparační procesy.

Nikotin snižuje hladinu prozánětlivých cytokinů u popáleninových traumat

Těžké popáleniny spouští řadu patofyziologických změn, které ohrožují život popálených. Patogeneze popáleninou indukované multiorgánové dysfunkce je v literatuře široce popsána. Základním mechanismem je nerovnováha imunitního systému.

Široká paleta možností léčby sinus pilonidalis a jejich srovnání

Pilonidální sinus je nepříjemné zánětlivé onemocnění, jímž trpí nezanedbatelný počet pacientů. Léčba má širokou paletu možností bez existujícího konsenzu, které řešení je nejefektivnější.Všechny novinky