Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Hojení ran: Kazuistiky
Standardy péče
Kongresy
Zajímavé odkazy
 

Topická aplikace inzulinu zrychluje proces hojení ran u diabetiků

Specializace: dětská chirurgie chirurgie všeobecná interní lékařství praktické lékařství pro dospělé
Téma: Hojení ran

Vydáno: 2.12.2012

Topická aplikace inzulinu zrychluje proces hojení ran u diabetiků

Špatně se hojící rány představují tíživý problém pro pacienty s diabetem. Průzkumy dokazují, že přibližně 15 % diabetiků musí i přes velmi dobrou compliance (pravidelně kontrolovaná léčba inzulinem, přísné dodržování diety) dříve či později podstoupit amputaci dolních končetin.

Příčina celého problému tkví v narušení mechanismu regenerace kůže. Zatím však zůstává neznámo, jakým způsobem k němu dochází. Skupina vědců ze Sao Paula se pokusila celou problematiku objasnit.

Cílem dvojitě zaslepené placebem kontrolované klinické studie bylo popsat regulaci inzulinové signalizační kaskády. Ta je zodpovědná za nastartování procesu hojení. Pokus byl prováděn na krysách. Sledoval se efekt topicky aplikovaného inzulinového krému u zdravých i diabetických krys.

Inzulinová kaskáda se vyhodnocovala pomocí metody imunoblotingu. Z výzkumu vyplynulo, že exprese enzymů zapojených v signalizaci spojené s inzulinem, konkrétně IR, IRS-1, IRS-2, SHC, ERK a AKT, je signifikantně zvýšena u hojících se defektů ve srovnání se zdravou kůží. To dokazuje, že inzulinová dráha má v tomto ději nesporný význam. Zároveň se potvrdilo, že její aktivace probíhá u diabetických krys pomaleji. Logicky je pak pomalejší i regenerace poškozené tkáně.

Po topické aplikaci inzulinového krému došlo u diabetických krys k normalizaci doby hojení. Navíc tato léčba vedla ke zvýšené produkci dalších proteinů (např. eNOS, VEGF a SDF-1α).

Závěrem studie je fakt, že topicky podaný inzulin zlepšuje a urychluje proces hojení u diabetiků. Představuje tak levnou a atraktivní metodu pro léčbu těchto život ohrožujících komplikací cukrovky.

(msd)

Zdroj: Maria H. M. Lima et all. Topical Insulin Accelerates Wound Healing in Diabetes by Enhancing the AKT and ERK Pathways: A Double-Blind Placebo-Controlled Clinical Trial. PLoS One. Publikováno online dne 25. 5. 2012

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Anaerobní bakterie v chronické ráně – podceňované riziko?

Ačkoliv anaeroby nepatří mezi nejčastější příčiny infekce chronického defektu, mohou mít u specifických skupin pacientů značný podíl na zpomalení fázového postupu hojení.

Využití HemaGelu při hojení ran v RVmedCentru privátní klinice s. r. o., zabývající se estetickou a laserovou chirurgií hlavy a krku, ušním, nosním, krčním a korektivní dermatologií

V RVmedCentru privátní klinice s. r. o. v Olomouci se zabýváme estetickou a laserovou chirurgií hlavy a krku, ušním, nosním, krčním a korektivní dermatologií. Vzhledem k užšímu zaměření na hlavu a krk jsou na zákroky v této oblasti pochopitelně kladeny vysoké požadavky na bezproblémové, rychlé a nekomplikované hojení, s výborných estetickým výsledkem.

Hydrogely pomůžou zacelit popáleniny III. stupně novou kůží bez jizev

Američtí vědci z Univerzity Johna Hopkinse vyvinuli rosolovitý materiál na bázi hydrokoloidního gelu, který vykazuje skvělé vlastnosti při léčbě závažných popálenin.Všechny novinky