Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Hojení ran: Kazuistiky
Standardy péče
Kongresy
Zajímavé odkazy
 

Strava bohatá na arginin a prolin slibuje urychlení hojení ran u diabetických pacientů

Specializace: dětská chirurgie chirurgie všeobecná interní lékařství praktické lékařství pro dospělé
Téma: Hojení ran

Vydáno: 14.4.2013

Strava bohatá na arginin a prolin slibuje urychlení hojení ran u diabetických pacientů

Defekty kůže a podkoží v oblasti bérce a nohy stojí za většinou případů amputací části dolní končetiny u diabetiků. Nedávno provedená studie francouzských vědců však přináší novou naději ve zlepšení hojení chronických ran u takto nemocných.

Vědci zjistili, že u krys trpících diabetem, kterým byla podávána vysocebílkovinná strava, probíhal proces hojení ran lépe oproti krysám krmených stravou standardní či s vysokým množstvím proteinů, avšak bez suplementace argininem a prolinem. Tato zjištění byla publikována v časopise American Journal of Physiology - Regulatory, Integrative and Comparative Physiology.

Metodika studie

Během studie bylo zkoumáno 18 krys rozdělených do tří skupin podle typů diety, kterou byly krmeny. Dieta se lišila zejména obsahem bílkovin a konkrétních aminokyselin – argininu a prolinu. Každé z krys byla první den výzkumu vytvořena mimo jiné řezná rána, do které byla vložena houbovitá hmota pro sbírání tvořící se tekutiny.

Pátý den studie vědci zjišťovali koncentraci cukru, inzulínu a aminokyselin v krvi. Uměle vytvořené rány byly pečlivě prozkoumány z hlediska fáze hojení a množství nově vytvořených cév. A konečně, z houbovité hmoty byly extrahovány makrofágy a analyzovány známky prozánětlivé aktivity.

Výsledky studie

Výsledky studie prokázaly, že krysy krmené oběma dietami s vysokým obsahem bílkovin během procesu hojení lépe udržovaly rovnováhu dusíku oproti těm, které požívaly dietu standardní. Avšak strava suplementovaná argininem a prolinem vedla k většímu množství novotvořených cév, které jsou pro správné hojení zcela esenciální, neboť do obnovující se tkáně přivádějí nezbytné živiny a kyslík. Makrofágy takto krmených krys dále vykazovaly nižší prozánětlivou aktivitu, která obecně proces hojení spíše zpomaluje.

Nedávno provedená francouzská studie přináší nové poznatky, jež lze využít v léčbě chronických a obvykle špatně se hojících ran diabetiků. Z jejích výsledků je patrné, že dostatečná nutrice je nedílnou součástí komplexní terapie takto nemocných pacientů.

(veri)

Zdroj: Raynaud-Simon A. et al. Arginine plus proline supplementation elicits metabolic adaptation that favors wound healing in diabetic rats. AJP: Regulatory, Integrative and Comparative Physiology, 2012; 303 (10): R1053-61; DOI: 10.1152/ajpregu.00003.2012

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Riziko rozvoje závažné infekce po císařském řezu lze snížit provedením antiseptického výplachu vaginy

Samotní porodníci řadí císařský řez k nejčastěji prováděným chirurgickým zákrokům. Ačkoliv profylaktické podání antibiotik patří k široce rozšířeným postupům, pooperační infekční morbidita je stále přítomna. Komplikuje tak poporodní rekonvalescenci žen a citelně snižuje i jejich schopnost postarat se o novorozené dítě.

Bandáž, která dodává kyslík a brání vysoušení, pro léčbu špatně se hojících ran

Vědci z Chicagské univerzity experimentálně otestovali tzv. mikrofluidní bandáž, která lokálně zvyšuje přísun kyslíku do špatně se hojících ran a zároveň brání jejich vysoušení. Při použití této ekonomicky velmi dostupné bandáže prokázali rychlejší vyzrávání kolagenu.

Vysoké pH rány je spojeno s horším hojením popálenin

Britští vědci ukázali, že pH rány u popálenin v průběhu hojení klesá a že vyšší pH při druhém převazu souvisí s horším průběhem hojení a nutností následné aplikace kožních štěpů. Stanovení pH rány na začátku léčby by mohlo pomoct vytipovat špatně se hojící popáleniny, u kterých je nutná agresivnější léčba.Všechny novinky