Přihlášení
Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.
Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.
Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.
Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.
Zahraniční obsah |
|||
Vydáno: 14.4.2013
Defekty kůže a podkoží v oblasti bérce a nohy stojí za většinou případů amputací části dolní končetiny u diabetiků. Nedávno provedená studie francouzských vědců však přináší novou naději ve zlepšení hojení chronických ran u takto nemocných.
Vědci zjistili, že u krys trpících diabetem, kterým byla podávána vysocebílkovinná strava, probíhal proces hojení ran lépe oproti krysám krmených stravou standardní či s vysokým množstvím proteinů, avšak bez suplementace argininem a prolinem. Tato zjištění byla publikována v časopise American Journal of Physiology - Regulatory, Integrative and Comparative Physiology.
Během studie bylo zkoumáno 18 krys rozdělených do tří skupin podle typů diety, kterou byly krmeny. Dieta se lišila zejména obsahem bílkovin a konkrétních aminokyselin – argininu a prolinu. Každé z krys byla první den výzkumu vytvořena mimo jiné řezná rána, do které byla vložena houbovitá hmota pro sbírání tvořící se tekutiny.
Pátý den studie vědci zjišťovali koncentraci cukru, inzulínu a aminokyselin v krvi. Uměle vytvořené rány byly pečlivě prozkoumány z hlediska fáze hojení a množství nově vytvořených cév. A konečně, z houbovité hmoty byly extrahovány makrofágy a analyzovány známky prozánětlivé aktivity.
Výsledky studie prokázaly, že krysy krmené oběma dietami s vysokým obsahem bílkovin během procesu hojení lépe udržovaly rovnováhu dusíku oproti těm, které požívaly dietu standardní. Avšak strava suplementovaná argininem a prolinem vedla k většímu množství novotvořených cév, které jsou pro správné hojení zcela esenciální, neboť do obnovující se tkáně přivádějí nezbytné živiny a kyslík. Makrofágy takto krmených krys dále vykazovaly nižší prozánětlivou aktivitu, která obecně proces hojení spíše zpomaluje.
Nedávno provedená francouzská studie přináší nové poznatky, jež lze využít v léčbě chronických a obvykle špatně se hojících ran diabetiků. Z jejích výsledků je patrné, že dostatečná nutrice je nedílnou součástí komplexní terapie takto nemocných pacientů.
(veri)
Zdroj: Raynaud-Simon A. et al. Arginine plus proline supplementation elicits metabolic adaptation that favors wound healing in diabetic rats. AJP: Regulatory, Integrative and Comparative Physiology, 2012; 303 (10): R1053-61; DOI: 10.1152/ajpregu.00003.2012
Samotní porodníci řadí císařský řez k nejčastěji prováděným chirurgickým zákrokům. Ačkoliv profylaktické podání antibiotik patří k široce rozšířeným postupům, pooperační infekční morbidita je stále přítomna. Komplikuje tak poporodní rekonvalescenci žen a citelně snižuje i jejich schopnost postarat se o novorozené dítě.
Bandáž, která dodává kyslík a brání vysoušení, pro léčbu špatně se hojících ran
Vědci z Chicagské univerzity experimentálně otestovali tzv. mikrofluidní bandáž, která lokálně zvyšuje přísun kyslíku do špatně se hojících ran a zároveň brání jejich vysoušení. Při použití této ekonomicky velmi dostupné bandáže prokázali rychlejší vyzrávání kolagenu.
Vysoké pH rány je spojeno s horším hojením popálenin
Britští vědci ukázali, že pH rány u popálenin v průběhu hojení klesá a že vyšší pH při druhém převazu souvisí s horším průběhem hojení a nutností následné aplikace kožních štěpů. Stanovení pH rány na začátku léčby by mohlo pomoct vytipovat špatně se hojící popáleniny, u kterých je nutná agresivnější léčba.
KONTAKT | INZERCE | O PROJEKTU
© 2008-2018
MeDitorial | ISSN 1803-6597 | Aktualizace: 22.4.2018
Stránky proLékaře.cz jsou určeny výhradně odborníkům ve zdravotnictví. Čtěte prohlášení.