Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Hojení ran: Kazuistiky
Standardy péče
Kongresy
Zajímavé odkazy
 

Statiny jako potenciální terapie komplikovaného hojení ran

Specializace: dětská chirurgie chirurgie všeobecná interní lékařství praktické lékařství pro dospělé
Téma: Hojení ran

Vydáno: 12.1.2012

Statiny jako potenciální terapie komplikovaného hojení ran

Poslední výzkumy naznačují, že statiny mohou představovat potenciál v podobě nové léčby nejrůznějších zdravotních problémů, počínaje sepsí přes zánětlivá onemocnění až po chronické rány a kostní fraktury. Statiny se vyznačují protizánětlivým účinkem inhibicí C-reaktivního peptidu, chemokinů, cytokinů a adhezních molekul. Právě tento účinek je činí přídavnými léky v protizánětlivé terapii dermatologických onemocnění.

Spolu s protizánětlivými účinky mají statiny potenciál i v léčbě chronických ran. Snižují hladinu farnesyl pyrofosfátu a usnadňují uvolnění cévního napětí, podporují neovaskularizaci a redukují počet bakterií. Chronický zánět je charakteristickou známkou nehojících se ran. Topická aplikace statinů se tedy může jevit jako velice slibná terapie. Statiny vykazují rozsáhlý pleiotropický účinek, který může zasahovat četné aspekty patogeneze chronických ran.

Mezi další vlastnosti statinů patří jejich imunomodulační a antibakteriální účinek. Snižují také hladinu oxidativního stresu, zlepšují endoteliální a mikrovaskulární funkce a zlepšují tak výsledky hojení. Navíc se ukázalo, že statiny nejen podporují hojení kůže a kostí, ale také redukují vznik jizev.

Zhodnocení výsledků z odborné literatury však naznačuje, že způsob aplikace, velikost dávky a typ statinů užívaných v léčbě mohou mít různý vliv na výsledek terapie. Zdá se, že nízké dávky topicky aplikovaných statinů mají prospěšný účinek, zatímco velké dávky aplikované topicky mají účinky nepříznivé. Na druhou stranu vyšší systémové dávky vykazují déletrvající příznivý účinek.

Jelikož jsou statiny relativně levné a vykazují pozitivní bezpečnostní profil, mohly by se v budoucnu stát důležitou součástí léčby v mnoha odvětvích i mimo kardiologii. Bude však zapotřebí lepšího pochopení účinku různých druhů statinů na buněčné a molekulární úrovni v kůži, které umožní vývoj nových a více specifických druhů. Rovněž jsou nutné další studie k prokázání skutečnosti, že statiny mohou být opravdu použity jako nová terapie při hojení ran a dermatologických onemocnění.

(skl)

Zdroj: Stojadinovic O, Lebrun E, Pastar I, Kirsner R, Davis SC, Tomic-Canic M. Statins as potential therapeutic agents for healing disorders. Expert Rev Dermatol 2010;5(6):689-698. doi:10.1586/edm.10.60

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Porovnání účinku olivového oleje a sulfadiazinu stříbrného v léčbě popálenin 2. stupně

Popáleniny jsou velice rozšířeným druhem ran. K jejich ošetřování přitom nejsou vždy dostupné drahé převazové materiály. Většina pacientů utrpí popáleniny 2. stupně, které lze ošetřovat konzervativně. Přesto však dosud nebyl identifikován ideální převazový materiál.

Hydrogelové krytí v lokální léčbě diabetických vředů

Syndrom diabetické nohy, který se projevuje vznikem chronických nehojících se defektů na chodidlech a prstech nohou diabetiků, představuje závažný globální zdravotní problém. Lokální léčba diabetického vředu zaznamenala v posledních letech významný pokrok. Lékaři i pacienti mají na výběr z celé řady moderních terapeutických obvazů, včetně metod vlhkého hojení, které jsou v současné době v lokální léčbě vředu upřednostňovány.

Efekt Hyperica perforata na hojení ran po císařském řezu

S cílem posoudit účinek Hyperica perforata (třezalky tečkované) na hojení rány po císařském řezu a tvorbu hypertrofických jizev byla v nemocnici v Samen-Ol-Aemmeh v Mashhadu v Íránu provedena randomizovaná dvojitě zaslepená studie.Všechny novinky