Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Hojení ran: Kazuistiky
Standardy péče
Kongresy
Zajímavé odkazy
 

Síťovaný kopolymer 2-hydroxyethylmethakrylátu a jeho přínos v proktologii

Specializace: dětská chirurgie chirurgie všeobecná interní lékařství praktické lékařství pro dospělé
Téma: Hojení ran

Vydáno: 3.10.2016

Síťovaný kopolymer 2-hydroxyethylmethakrylátu a jeho přínos v proktologii

K hojení ran a defektů kůže v oblasti konečníku se běžně používají čípky a masti s různými účinnými látkami. Nejširší uplatnění však mají ty, které neprostupují do organismu, a jsou tedy vhodné pro všechny skupiny pacientů.

Látka, která účinkuje na fisury, ragády i hemoroidy

Velmi účinné řešení proktologických problémů nabízejí prostředky na bázi síťovaného kopolymeru 2-hydroxyethylmethakrylátu s polymerně vázanými stíněnými aminoskupinami, které jsou vhodné na akutní i chronické rány. Indikovány tedy mohou být jak v případě análních fisur a ragád, tak i hemoroidů. Klinické zkoušky neprokázaly žádné vedlejší účinky, a tak přípravky s touto látkou mohou používat všechny věkové kategorie pacientů. Díky neprostupnosti do organismu mohou být použity i u těhotných a kojících žen. Kontraindikací není ani další medikace.

Pro dosažení maximálního efektu se doporučuje aplikace čípků po stolici, aby účinná látka mohla působit co nejdéle. Čípky je vhodné kombinovat s gelem se stejnou účinnou látkou. Gel se nanáší na špičku čípku, což umožní velmi snadné zavádění a zároveň se tak ošetří sliznice konečníku.

Bezpečnost potvrzena

Biokompatibilita, která je jednou z hlavních podmínek pro bezpečné užívání zdravotnických prostředků, byla u hydrofilních polymerů na bázi 2-hydroxyethylmethakrylátu testována in vitro různými způsoby. Tyto testy prokázaly nejen biokompatibilitu, ale také vhodnost aplikace na rány. Testy biokompatibility in vitro byly následně potvrzeny testy místní snášenlivosti na lidské pokožce.

Čípky zastaví krvácení a uleví od bolesti

Klinické zkoušky provedené v roce 2012 ve Fakultní nemocnici Olomouc v proktologické ambulanci prokázaly, že přípravky s danou látkou mají u pacientů s análními fisurami pozitivní vliv na bolestivost i krvácení. Po 2 týdnech aplikace přípravku na bázi síťovaného kopolymeru 2-hydroxyethylmethakrylátu bylo u 71 % sledovaných pacientů pozorováno zastavení krvácení. Nemocní, kteří stejně dlouhou dobu používali placebo, žádné zlepšení krvácení nezaznamenali. U pacientů s hemoroidy byl během zkoušek zaznamenán pokles krvácení i bolestivosti, ale kvůli malému počtu subjektů v této skupině nebyly výsledky statisticky vyhodnoceny.

(pak)

Zdroj: www.hemagel.cz

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3,2/5, hodnoceno 20x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

HemaGel − český patent pomáhá v terapii akutních a chronických ran

Léčba akutních a chronických ran prochází v posledních letech bouřlivým vývojem. Moderní postupy se přitom soustředí na důkladné terapeutické krytí a vlhké hojení kožních defektů. Vlhkost rány je totiž nezbytná pro dobrou granulaci a epitelizaci rány. Jedním z preparátů, jež napomáhají procesu hojení, je i český patent HemaGel.

Prasečí xenografty versus kryoprezervované alografty v léčbě popálenin II. stupně: Existuje klinický rozdíl?

V léčbě popálenin II. stupně jsou využívány prasečí xenografty a kryoprezervované alografty. Oba biologické materiály mají klinické výsledky, jejich použití je ale spojeno i s možností přenosu onemocnění z dárce na příjemce a s dalšími aspekty. Ve snaze zjistit, zda existují statisticky významné rozdíly mezi způsoby léčby, byla provedena analýza publikovaných prací věnovaných tématu.

Léčba vředů pomocí štěpu v kombinaci s plazmou bohatou na trombocyty

Chronický vřed dolní končetiny je poměrně běžným stavem u dospělých diabetiků. Na destičky bohatá plazma v kombinaci s kožním štěpem zvyšuje rychlost hojení a snižuje riziko vzniku recidiv. Plazma bohatá na destičky by mohla tím, že stimuluje regeneraci kůže, zvýšit rychlost přijetí transplantátu nebo zrychlit reepitelizaci.Všechny novinky