Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Hojení ran: Kazuistiky
Standardy péče
Kongresy
Zajímavé odkazy
 

Riziko rozvoje závažné infekce po císařském řezu lze snížit provedením antiseptického výplachu vaginy

Specializace: dětská chirurgie chirurgie všeobecná interní lékařství praktické lékařství pro dospělé
Téma: Hojení ran

Vydáno: 31.3.2013

Riziko rozvoje závažné infekce po císařském řezu lze snížit provedením antiseptického výplachu vaginy

Samotní porodníci řadí císařský řez k nejčastěji prováděným chirurgickým zákrokům. Ačkoliv profylaktické podání antibiotik patří k široce rozšířeným postupům, pooperační infekční morbidita je stále přítomna. Komplikuje tak poporodní rekonvalescenci žen a citelně snižuje i jejich schopnost postarat se o novorozené dítě. Postupy snižující riziko rozvoje infekce jsou proto vítány.

Tým amerických vědců se rozhodl stanovit prospěšnost předoperačního výplachu vaginy antiseptickým roztokem. Data čerpal z Cochrane Pregnancy and Childbirth Group's Trials Register. Vyhodnoceno bylo 5 studií s dostatečně kvalitními daty, celkem se jednalo o vzorek 1 946 žen. Z tohoto počtu byl 1 766 ženám těsně před zákrokem indikován výplach vaginy roztokem povidon-jódu.

Získané výsledky velmi překvapily. Vaginální výplach signifikantně snížil riziko rozvoje pooperační endometritidy – 7,2 % pacientek z kontrolní skupiny versus 3,6% žen po výplachu [(RR) 0,39, 95% interval spolehlivosti (CI) 0,16 až 0,97, vzorek 1 766 žen z 5 studií]. Výskyt pooperačních komplikací markantně poklesl zejména u rodiček s rupturou tkání – 1,4 % žen s vaginálním výplachem versus 15,4 % rodiček z placebo skupiny [(RR) 0,13, 95% CI 0,02 až 0,66, vzorek 148 žen ze 2 studií]. U žádné ze sledovaných studií nebyl nahlášen výskyt závažného nežádoucího účinku po použití roztoku povidon-jódu.

Výsledky jasně deklarují přínos vaginální přípravy. Vzhledem k tomu, že celý postup není finančně náročný, bylo by velmi prospěšné, kdyby se v budoucnu stal rutinní záležitostí.

(msd)

Zdroj: Contreras K. et all. Vaginal preparation with antiseptic solution before cesarean section for preventing postoperative infections. Cochrane Database systematic reviews. Publikováno online, dne 31. 1. 2013.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Bandáž, která dodává kyslík a brání vysoušení, pro léčbu špatně se hojících ran

Vědci z Chicagské univerzity experimentálně otestovali tzv. mikrofluidní bandáž, která lokálně zvyšuje přísun kyslíku do špatně se hojících ran a zároveň brání jejich vysoušení. Při použití této ekonomicky velmi dostupné bandáže prokázali rychlejší vyzrávání kolagenu.

Vysoké pH rány je spojeno s horším hojením popálenin

Britští vědci ukázali, že pH rány u popálenin v průběhu hojení klesá a že vyšší pH při druhém převazu souvisí s horším průběhem hojení a nutností následné aplikace kožních štěpů. Stanovení pH rány na začátku léčby by mohlo pomoct vytipovat špatně se hojící popáleniny, u kterých je nutná agresivnější léčba.

Rizikové faktory a terapie chronických bércových vředů trvajících déle než 6 měsíců

Terapie chronických bércových vředů u diabetiků je pro ošetřující lékaře i chirurgy stále velkou výzvou. Rizikovými faktory, klinickými příznaky a v neposlední řadě také výsledky terapie chronických bércových vředů trvajících déle než 6 měsíců se zabývali autoři nedávno publikované studie.Všechny novinky