Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Hojení ran: Kazuistiky
Standardy péče
Kongresy
Zajímavé odkazy
 

Rekombinantní trombomodulin by podle experimentálních výsledků mohl urychlovat hojení ran u diabetiků

Specializace: dětská chirurgie chirurgie všeobecná interní lékařství praktické lékařství pro dospělé
Téma: Hojení ran

Vydáno: 20.4.2015

Rekombinantní trombomodulin by podle experimentálních výsledků mohl urychlovat hojení ran u diabetiků

Podle právě publikované práce snižuje prostředí bohaté na glukózu expresi látek podporujících hojení ran v keratinocytech (trombomodulinu a toll-like receptoru – TLR-4), a to zřejmě prostřednictvím TNF-α (tumor necrosis factor α). Naproti tomu rekombinantní trombomodulin zvyšuje expresi TLR-4 a podporuje hojení ran u diabetiků.

Již dříve bylo prokázáno, že trombomodulin exprimovaný a v rozpustné formě také vyplavovaný keratinocyty urychluje hojení ran. Vědci nyní prokázali, že exprese trombomodulinu a TLR-4 je snížena v lidských keratinocytech kultivovaných v prostředí bohatém na glukózu a v keratinocytech diabetiků. Zvýšená exprese a vyplavování trombomodulinu navozené vznikem rány byly v lidských keratinocytech kultivovaných v hyperglykemickém prostředí a v kůži potkanů s experimentálním diabetem potlačeny.

Nyní bylo dokázáno, že suplementace rekombinantního trombomodulinu může u lidských keratinocytů in vitro a u myší s experimentálním diabetem zvýšit expresi TLR-4 a podporovat hojení kožních ran. Tento efekt nebyl prokázán u myší s delecí Tlr4, u nichž bylo zjištěno zpomalené hojení ran. Dalším výsledkem tohoto výzkumu bylo pozorované zvýšení TNF-α, které bylo závislé na dávce glukózy, a snížení exprese TM a TLR-4 při aplikaci TNF-α.

Autoři došli k závěru, že ke snížení exprese trombomodulinu a TLR-4 v hyperglykemickém prostředí, jehož důsledkem je zpomalené hojení ran, dochází pravděpodobně prostřednictvím TNF-α. Podávání rekombinantního trombomodulinu může zvyšovat expresi TLR-4, což by mohlo příznivě ovlivnit hojení ran u diabetiků.

(zza)

Zdroj: Cheng T. L., Lai C. H., Chen P. K., et al. Thrombomodulin promotes diabetic wound healing by regulating toll-like receptor 4 expression. J Invest Dermatol. 2015 Feb 4. doi: 10.1038/jid.2015.32. [Epub ahead of print]

 

 

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3/5, hodnoceno 17x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Úloha senescentních buněk v procesu hojení

Senescence neboli stárnutí je stadium buněčného života, při kterém buňka ztrácí svoji schopnost dělení. Mění své morfologické vlastnosti, zůstává však stále metabolicky aktivní a nezaniká.

Estrogen by mohl podporovat protizánětlivé pochody při hojení ran

Experimentální studie ukázala, že podávání estrogenu zvyšuje množství protizánětlivých makrofágů v ráně zasahující celou tloušťku kůže. Pro hojení ran má však větší přínos dostatečný přísun bílkovin ve stravě.

Topicky aplikovaný propolis může urychlovat hojení diabetických bércových vředů

První pilotní studie u lidí ukázala, že včelí produkt propolis aplikovaný jednou týdně může při dobré snášenlivosti zrychlovat hojení diabetických bércových vředů.Všechny novinky