Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Hojení ran: Kazuistiky
Standardy péče
Kongresy
Zajímavé odkazy
 

Princip zpomaleného hojení rány následkem stresu poodhalen

Specializace: dětská chirurgie chirurgie všeobecná interní lékařství praktické lékařství pro dospělé
Téma: Hojení ran

Vydáno: 28.4.2013

Princip zpomaleného hojení rány následkem stresu poodhalen

O tom, že psychický stres významně zpomaluje proces hojení defektů, není pochyb. Princip, jakým k uvedenému jevu dochází, však stále zůstával neobjasněn. Švýcarští vědci se zaměřili na makrofágy. Jejich funkcí je odstraňovat z hojící se rány choroboplodné zárodky. Pokus si kladl za cíl ověřit, zda akutní psychický stres brzdí poraněním indukovanou mikrobicidní aktivitu lidských makrofágů odvozených z monocytů (zkratka HMDM).

Studie se zúčastnilo 41 mužů, věkové rozpětí 35 ± 13 let. Vědci adepty rozdělili do 2 skupin. Oběma skupinám následně způsobili zavedením katetru drobnou otevřenou ránu. První skupina byla vystavena krátkodobému psychickému stresu, druhá (kontrolní) skupina odpočívala.

Ke zhodnocení mikrobicidního účinku bylo měřeno PMA (phorbol 12-myristate 13-acetát) aktivované uvolnění superoxidových aniontových radikálů z HMDM bezprostředně před a 1, 10 a 60 minut po stresu/odpočinku. Ve stejných časových intervalech vědci měřili i množství norepinefrinu a epinefrinu v plazmě a hladinu kortizolu ve slinách.

V porovnání s kontrolní skupinou vykazovaly HMDM u stresové skupiny nižší superoxid-aniontovou odpověď po prodělaném stresu (p’s < 0,05). Při bližším zkoumání vyšla najevo úzká korelace mezi odezvou a hladinou norepinefrinu v plazmě. Jeho zvýšená hodnota byla spojena s uvolněním menšího množství superoxid-aniontových radikálů (p < 0,001), tudíž i s celkově nižší aktivitou HMDM (nepřímý efekt, 95% interval spolehlivosti 4,14–44,72).

Z uvedeného jasně vyplývá, že akutní psychický stres vede ke snížení mikrobicidní aktivity HMDM. Celý proces je zřejmě mediován norepinefrinem. Komplikovanost problematiky si však žádá další výzkum na širším vzorku populace.

(msd)

Zdroj: Ulrike Kuebler et all. Acute Stress Reduces Wound-Induced Activation of Microbicidal Potential of Ex Vivo Isolated Human Monocyte-Derived Macrophages. PLoS One. Publikováno online 8. 2. 2013.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     1/5, hodnoceno 1x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Strava bohatá na arginin a prolin slibuje urychlení hojení ran u diabetických pacientů

Defekty kůže a podkoží v oblasti bérce a nohy stojí za většinou případů amputací části dolní končetiny u diabetiků. Nedávno provedená studie francouzských vědců však přináší novou naději ve zlepšení hojení chronických ran u takto nemocných.

Riziko rozvoje závažné infekce po císařském řezu lze snížit provedením antiseptického výplachu vaginy

Samotní porodníci řadí císařský řez k nejčastěji prováděným chirurgickým zákrokům. Ačkoliv profylaktické podání antibiotik patří k široce rozšířeným postupům, pooperační infekční morbidita je stále přítomna. Komplikuje tak poporodní rekonvalescenci žen a citelně snižuje i jejich schopnost postarat se o novorozené dítě.

Bandáž, která dodává kyslík a brání vysoušení, pro léčbu špatně se hojících ran

Vědci z Chicagské univerzity experimentálně otestovali tzv. mikrofluidní bandáž, která lokálně zvyšuje přísun kyslíku do špatně se hojících ran a zároveň brání jejich vysoušení. Při použití této ekonomicky velmi dostupné bandáže prokázali rychlejší vyzrávání kolagenu.Všechny novinky