Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Hojení ran: Kazuistiky
Standardy péče
Kongresy
Zajímavé odkazy
 

Použití svorek po ortopedických zákrocích je spojeno s vyšším rizikem infekce

Specializace: dětská chirurgie chirurgie všeobecná interní lékařství praktické lékařství pro dospělé
Téma: Hojení ran

Vydáno: 20.9.2010

Použití svorek po ortopedických zákrocích je spojeno s vyšším rizikem infekce

Podle výsledků metaanalýzy uvedené v březnu v časopise British Medical Journal stoupá riziko vzniku infekce v ráně po zákrocích v oblasti kloubů s použitím svorek oproti klasickým stehům.

S dřívější rehabilitací a tlakem na lékaře ohledně zkrácení doby hospitalizace se metoda uzavření rány po ortopedických zákrocích stává dokonce důležitější než v minulosti, píše Toby O. Smith, BSc, spolu s kolegy z Norfolkské a norwičské univerzitní nemocnice ve Velké Británii. Komplikace týkající se hojení rány jsou jedním z nejčastějších důvodů morbidity po ortopedických zákrocích. Mohou významně prodloužit pobyt v nemocnici nebo vést k rehospitalizaci. Cílem uzavření rány je rychlé zhojení s akceptovatelným kosmetickým výsledkem a zároveň minimalizace rizika komplikací, jako jsou dehiscence či infekce v ráně.

Cílem metaanalýzy bylo porovnání klinických výsledků po ortopedických zákrocích s použitím buď svorek, nebo stehů. Lékaři použili záznamy z Medline, CINAHL, AMED EMBASE, Scopus a Cochranovy databáze ve všech jazycích od roku 1950 do září 2009. Použity byly také bibliografie identifikovaných článků pro další studie.

V 6 publikacích, zahrnujících celkový počet 683 ran, podstoupilo 332 pacientů uzavření rány stehy a u 351 pacientů byly použity svorky. Uzavření rány svorkami po ortopedickém zákroku bylo spojeno s více než trojnásobným rizikem vzniku povrchové kožní infekce ve srovnání s použitím klasických stehů (RR 3,83; 95% CI 1,38–10,68; P = 0,01). Pokud byl analyzován zákrok týkající se pouze kyčelního kloubu, bylo riziko infekce rány zvýšeno čtyřikrát při použití svorek v porovnání se stehy.

Autoři uvádějí, že přestože by ortopedi měli zvážit způsob uzavření rány, v budoucnu budou pro definitivní potvrzení jejich výsledků potřebné velké zaslepené randomizované studie.

Britská ortopedická asociace uvádí, že neexistuje žádný jasný důkaz, který by zavrhoval užití buď svorek, nebo stehů. Pacienti by ovšem měli být informováni, která metoda bude použita. Na základě všech dostupných důkazů by mohlo být použití svorek hůře ospravedlnitelné.

(skl)

Zdroj: BMJ 2010; 340: c1199; doi: 10.1136/bmj.c1199

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Infekce kůže a měkkých tkání u imunokompromitovaných pacientů

Diagnostické postupy a léčba infekcí kůže a měkkých tkání (SSTI – skin and soft tissue infections) u imunokompromitovaných pacientů byly aktualizovány. Jedná se zejména o infekci kmeny Staphylococcus aureus (MRSA) rezistentními na methicilin/oxacilin. Postupy jsou popsány a zrevidovány v dubnovém výtisku časopisu American Family Physician.

Diabetici z Indie a menší prevalence neuropatie ve srovnání s Evropany

Podle zprávy uveřejněné online v odborném časopise Diabetes care mají pacienti indo-asijského původu nižší prevalenci periferní a autonomní neuropatie než ti, kteří pocházejí z Evropy. Indo-asiaté patří přitom mezi skupinu nejvíce ohroženou diabetem 2. typu.

Zhojení rány po císařském řezu probíhá stejně dobře po uzavření stehy i svorkami

Ženy, které podstoupily porod císařským řezem, mají stejné kosmetické výsledky týkající se zhojení jizvy, ať už byla rána uzavřena stehy, či svorkami. Italští lékaři náhodně přiřadili celkem 180 ženám podstupujícím císařský řez jednu ze čtyř metod uzavření rány: svorkami či jedním ze tří typů stehů, včetně vstřebatelných i těch, které je nutné odstranit.Všechny novinky