Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Hojení ran: Kazuistiky
Standardy péče
Kongresy
Zajímavé odkazy
 

Porovnání účinku olivového oleje a sulfadiazinu stříbrného v léčbě popálenin 2. stupně

Specializace: dětská chirurgie chirurgie všeobecná interní lékařství praktické lékařství pro dospělé
Téma: Hojení ran

Vydáno: 8.1.2012

Porovnání účinku olivového oleje a sulfadiazinu stříbrného v léčbě popálenin 2. stupně

Popáleniny jsou velice rozšířeným druhem ran. K jejich ošetřování přitom nejsou vždy dostupné drahé převazové materiály. Většina pacientů utrpí popáleniny 2. stupně, které lze ošetřovat konzervativně. Přesto však dosud nebyl identifikován ideální převazový materiál. Jedna z nedávno publikovaných studií porovnávala na zvířecím modelu hojení popálenin 2. stupně pomocí olivového oleje a krému s obsahem sulfadiazinu stříbrného (SSD krém).

V této randomizované kontrolované studii bylo v celkové anestezii vytvořeno 3 domácím prasatům celkem 51 popálenin 2. stupně. Ty byly poté ošetřovány každý druhý den SSD krémem (n = 16), purifikovaným olivovým olejem (n = 20) nebo nebyla použita žádná lokální terapie popáleniny (n = 15). Zhodnocení hojení popáleninové rány bylo provedeno zakreslením a skenováním okrajů rány na konci studie. Zbývající plocha rány byla vypočítána použitím programu Scion Image (verze beta 4.0.2) a výsledky byly následně analyzovány pomocí jednosměrného testu ANOVA.

Popáleniny ošetřované SSD krémem vykazovaly rychlejší hojení než kontrolní skupina bez léčby (p < 0,05). Nebyly přitom pozorovány rozdíly v rychlosti hojení ran ošetřovaných olivovým olejem oproti kontrolní skupině nebo skupině ošetřované SSD krémem. V žádné ze zkoumaných skupin se nevyskytla infekce rány. Závěrem lze tedy konstatovat, že léčba popálenin 2. stupně pomocí olivového oleje nevykazovala u zvířecího modelu lepší výsledky v rychlosti hojení než terapie SSD krémem či suchou gázou.

(skl)

Zdroj: Gurfinkel R., Palivatkel-Naim M., Gleisinger R., Rosenberg L., Singer A. J.: Comparison of purified olive oil and silver sulfadiazine in the treatment of partial thickness porcine burns. Am J Emerg Med. Publikováno on-line 13. prosince 2010.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Hydrogelové krytí v lokální léčbě diabetických vředů

Syndrom diabetické nohy, který se projevuje vznikem chronických nehojících se defektů na chodidlech a prstech nohou diabetiků, představuje závažný globální zdravotní problém. Lokální léčba diabetického vředu zaznamenala v posledních letech významný pokrok. Lékaři i pacienti mají na výběr z celé řady moderních terapeutických obvazů, včetně metod vlhkého hojení, které jsou v současné době v lokální léčbě vředu upřednostňovány.

Efekt Hyperica perforata na hojení ran po císařském řezu

S cílem posoudit účinek Hyperica perforata (třezalky tečkované) na hojení rány po císařském řezu a tvorbu hypertrofických jizev byla v nemocnici v Samen-Ol-Aemmeh v Mashhadu v Íránu provedena randomizovaná dvojitě zaslepená studie.

Vliv hyperglykemie na hojení operační rány

Infekce operační rány je dobře známou příčinou morbidity. Představuje třetí nejčastější formu nozokomiální infekce. Pro tuto chirurgickou komplikaci může být nezávislým prediktivním faktorem pooperační hyperglykemie. Lékaři z Albany Medical College vycházeli ze zkušeností s pacienty trpícími onemocněním diabetes mellitus, kteří jsou více náchylní k infekcím.Všechny novinky