Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Hojení ran: Kazuistiky
Standardy péče
Kongresy
Zajímavé odkazy
 

Podtlaková terapie u chronických ran vzniklých v rámci syndromu diabetické nohy

Specializace: dětská chirurgie chirurgie všeobecná interní lékařství praktické lékařství pro dospělé
Téma: Hojení ran

Vydáno: 1.11.2015

Podtlaková terapie u chronických ran vzniklých v rámci syndromu diabetické nohy

Syndrom diabetické nohy (SDN) je častou komplikací diabetu mellitu a nejčastější příčinou hospitalizace u pacientů s diabetem. Doporučení pro léčbu SDN se s rozvojem poznání jeho etiologie neustále vyvíjejí, což postupně vede k menšímu počtu ran v rámci SDN a snížení počtu amputací. Pokroku bylo dosaženo i v péči o chronické rány při SDN a v dnešní době existuje řada sofistikovaných metod, které lokální terapii usnadňují.

Mezi jednu z těchto nových metod patří i podtlaková terapie (NPWT), která má usnadnit péči a hojení chronických ran, včetně jejich přípravy k chirurgickému ošetření. NPWT dosahuje u diabetických pacientů velmi dobrých výsledků, i když mechanismus účinku není zcela objasněn. Efektivně pomáhá léčit akutní, chronické a komplikované rány, přitom se podle dostupných dat jedná o velmi bezpečnou terapii.

Před zahájením NPWT je nutné ránu řádně ošetřit a odstranit nekrotické tkáně, aby byl zajištěn co nejlepší krevní průtok a nedošlo k rozvoji infekce. NPWT redukuje edém okolí, odstraňuje infikovanou tekutinu, zlepšuje krevní průtok a angiogenezi, indukuje větší granulaci a proliferaci. To vše vede současně ke správné přípravě lůžka rány pro eventuální aplikaci kožního štěpu. Je prokázáno, že při použití NPWT dojde k signifikantnímu zmenšení plochy rány, menší bolestivosti, kratší době ošetřování a menším personálním nárokům na pravidelné převazy. Na druhé straně má NPWT i své limitace. Může být provázena lokální bolestí a diskomfortem a iritací kůže v místě přiložení.

NPWT je v léčbě chronických a komplikovaných ran nejen u SDN účinnou a bezpečnou terapií.

(epa)

Zdroj: Marco Meloni, Valentina Izzo, Erika Vainieri, Laura Giurato, Valeria Ruotolo, andLuigi Uccioli. Management of negative pressure wound therapy in the treatment of diabetic foot ulcers. World J Orthop. 2015 May 18; 6 (4): 387–393. Published online 2015 May 18; doi: 10.5312/wjo.v6.i4.387

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3,1/5, hodnoceno 11x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Vliv časového odstupu preoperační radioterapie a chirurgické resekce na vznik komplikací s hojením operační rány u sarkomu končetin

Autoři článku publikovaného v časopise Annals of Surgical Oncology se ve své práci věnovali vztahu časového intervalu mezi preoperační radioterapií sarkomu měkkých tkání končetin (STS) a chirurgickou resekcí na vznik komplikací s hojením rány (WCs).

Vhodná hustota larev Cochliomyia macellaria při použití u chronických a infikovaných ran

Léčba ran larvami (larvální terapie – LT) představuje aplikaci sterilních larev mouchy Cochliomyia macellaria F. na chronické nebo infikované rány. Cílem tohoto postupu je podpořit a urychlit proces hojení.

Přípravek HemaGel urychluje hojení poranění vzniklých při porodu

Trauma rodičky je častou porodnickou komplikací. Jeho následná léčba přitom může být podpořena například systémy vlhkého hojení ran. Jedním z nich je patentovaný český prostředek HemaGel, který zlepšuje rozvoj granulační tkáně a vytváří vhodné prostředí pro reparační procesy.Všechny novinky