Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Hojení ran: Kazuistiky
Standardy péče
Kongresy
Zajímavé odkazy
 

Podpora hojení popálenin pomocí obkladů s krevními destičkami

Specializace: dětská chirurgie chirurgie všeobecná interní lékařství praktické lékařství pro dospělé
Téma: Hojení ran

Vydáno: 26.10.2014

Podpora hojení popálenin pomocí obkladů s krevními destičkami

Krevní destičky hrají nezastupitelnou roli při hojení jakéhokoli poranění. Nejenže jsou nezbytné pro koagulaci a zánětlivou fázi, ale hrají důležitou úlohu také ve fázi remodelační. Uvolňují velké množství růstových faktorů a cytokinů, které podporují hojení tkáně. Některé jednotlivé růstové faktory již prokázaly svou účinnost například v hojení diabetických vředů.

Do randomizované kontrolované dvojitě zaslepené studie bylo zapsáno celkem 50 pacientů. Aby byl odstraněn biologický a individuální faktor, každá popálenina byla rozdělena do dvou oblastí – laterální/mediální, proximální/distální – a každá oblast byla ošetřena jinou metodou. Jedna strana se ošetřila obklady s krevními destičkami, u druhé byla použita stříbrná sůl sulfadiazinu. Krytí bylo nanášeno každý den až do úplného zhojení, za což byla považována úplná reepitelizace či granulace tkáně. Střední doba pozorování byla 16 týdnů.

Výsledky ukázaly, že použití destiček podporuje epitelizaci a akceleruje formování granulační tkáně. Ve skupině s destičkami dosáhlo úplného zhojení 90 % (45) pacientů oproti skupině se sulfadiazinem (38 % – 19 pacientů). Zároveň bylo hojení ve skupině s destičkami rychlejší – střední doba úplného zhojení činila 9,5 ± 4,6 dne, v případě skupiny druhé to bylo 12,2 ± 5,4 dne. Navíc nebyly pozorovány žádné vedlejší efekty. Compliance pacientů byla dobrá a všichni pacienti se shodli, že při používání obkladů s destičkami ustupovala i bolest.

Tato studie ukazuje, že destičky jsou opravdu vhodným kandidátem na lokální podporu hojení popálenin. Další studie budou nutné pro optimalizaci léčby, především co se dávkování a frekvence aplikace týče. Velmi pozitivní se zdá fakt, že zatím nebyly nalezeny limitace použití této metody.

(boba)

Zdroj: Maghsoudi H., Nezami N., Mirzajanzadeh M. Enhancement of burn wounds healing by platelet dressing. Int J Burns Trauma. 2013 Apr 18; 3 (2): 96–101. Print 2013.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3,3/5, hodnoceno 14x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Vlastnosti chronických ran související se svěděním při jejich hojení

Svědění ran je při jejich hojení spojeno s větší velikostí rány, rozsáhlejším otokem tkáně a přítomností granulační a nekrotické tkáně na spodině. Ukázala to observační deskriptivní americká studie s 200 pacienty.

Cytotoxický vliv obvazového materiálu se stříbrem na fibroblasty diabetiků

Velké množství obvazového materiálu na bázi stříbra je s oblibou využíváno zejména při hojení ran rizikových ohledně vzniku infekce, a to včetně ran přítomných u syndromu diabetické nohy. Názory na případnou toxicitu takovýchto obvazových materiálů jsou nicméně pořád kontroverzní.

Konečně efektivní léčba polymikrobiálně infikovaných ran?

Hledání nových postupů v terapii chronických ran se stalo v dnešní době nezbytností. Studie publikovaná v časopise Frontiers in Immunology se zaměřila na zhodnocení přínosu humánního antimikrobiálního peptidu katelicidinu LL-37.Všechny novinky