Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Hojení ran: Kazuistiky
Standardy péče
Kongresy
Zajímavé odkazy
 

Nový antimikrobiální peptid účinný v boji proti Acinetobacter baumannii

Specializace: dětská chirurgie chirurgie všeobecná interní lékařství praktické lékařství pro dospělé
Téma: Hojení ran

Vydáno: 11.10.2010

Nový antimikrobiální peptid účinný v boji proti Acinetobacter baumannii

Antimikrobiální peptid, jenž je fragmentem proteinu nalezeného u určitého typu hmyzu, pomohl urychlit jak hojení ran, tak i odeznění infekce u myší infikovaných Acinetobacter baumannii. Tato gramnegativní bakterie nepředstavuje pro zdravou populaci významné riziko, avšak u vojáků s popáleninovým úrazem či zraněním způsobeným výbuchem bývá příčinou nejčastějších systémových infekcí.

A právě tito vojáci bývají v rizikových oblastech automaticky dopravováni do vojenských nemocnic, kde se s touto bakterií můžeme setkat na každém kroku. Předpokládá se, že přibližně 40 % chirurgických plášťů či rukavic zdravotnického personálu je zde kontaminováno tímto druhem bakterie. Do kontaktu s infekcí tak přijde kolem 30 až 40 % hospitalizovaných vojáků.

Léčba této infekce, která může vést ke vzniku těžké pneumonie nebo až septického stavu, je však svízelná. V současné době rapidně klesá účinnost užívaných antibiotik jako imipenem nebo kolistin, a to vzhledem k narůstající antimikrobiální rezistenci. Kolistin je navíc vysoce toxický. Tým vědců z Temple University ve Filadelfii v čele s doktorem Otvosem vyvinul skupinu peptidových léků, které byly zatím testovány na myších. Tyto myši byly infikovány bakteriemi Acinetobacter baumannii získanými od kanadských vojáků, kteří se vrátili z Afghánistánu. Výsledkem jejich úsilí se stal účinný peptid, který byl označen jako A3-APO.

Lék podaný v injekční formě působil lépe na redukci počtu bakterií v krvi i místě zranění a byl účinnější než kolistin či imipenem. Rovněž chránil otevřené rány před kontaminací bakteriemi z prostředí. Doktor Otvos považuje produkt svého výzkumu za účinný a méně toxický než ostatní antibiotika. A3-APO se kromě toho jeví být účinným i proti některým druhům rezistentní Escherichia coli. Vědci doufají, že lék se v blízké budoucnosti dostane do fáze klinického testování.

(skl)

Zdroj: J Antimicrob Chemother. Publikováno on-line 1. září 2010. doi: 10.1093/jac/dkq337

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     1/5, hodnoceno 1x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Z rány se mnohem hůř odstraňuje pěna

Mnoho pacientů popisuje odstraňování pěny, která se používá jako výplň rány při podtlakové terapii ran (negative pressure wound therapy – NPWT), jako velice nepříjemné, až bolestivé. Ověřit rozdíl v účinku pěny a gázy (druhá možnost výplně) na spodinu rány se pokusili lékaři ze Švédska.

Použití svorek po ortopedických zákrocích je spojeno s vyšším rizikem infekce

Podle výsledků metaanalýzy uvedené v březnu v časopise British Medical Journal stoupá riziko vzniku infekce v ráně po zákrocích v oblasti kloubů s použitím svorek oproti klasickým stehům. S dřívější rehabilitací a tlakem na lékaře ohledně zkrácení doby hospitalizace se metoda uzavření rány po ortopedických zákrocích stává dokonce důležitější než v minulosti.

Infekce kůže a měkkých tkání u imunokompromitovaných pacientů

Diagnostické postupy a léčba infekcí kůže a měkkých tkání (SSTI – skin and soft tissue infections) u imunokompromitovaných pacientů byly aktualizovány. Jedná se zejména o infekci kmeny Staphylococcus aureus (MRSA) rezistentními na methicilin/oxacilin. Postupy jsou popsány a zrevidovány v dubnovém výtisku časopisu American Family Physician.Všechny novinky