Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Hojení ran: Kazuistiky
Standardy péče
Kongresy
Zajímavé odkazy
 

Nikotin snižuje hladinu prozánětlivých cytokinů u popáleninových traumat

Specializace: dětská chirurgie chirurgie všeobecná interní lékařství praktické lékařství pro dospělé
Téma: Hojení ran

Vydáno: 10.6.2015

Nikotin snižuje hladinu prozánětlivých cytokinů u popáleninových traumat

Těžké popáleniny spouští řadu patofyziologických změn, které ohrožují život popálených. Patogeneze popáleninou indukované multiorgánové dysfunkce je v literatuře široce popsána. Základním mechanismem je nerovnováha imunitního systému.

Imunitní reakce na zánětlivé podněty je regulována stimulačními a inhibičními faktory. Při termickém poranění dochází k narušení této rovnováhy a rozvoji nadměrné imunitní reakce se zvýšenou produkcí prozánětlivých cytokinů. Tuto situaci kompenzuje antiinflamatorní reflex, stimulovaný nikotinovými receptory.

Cílem studie publikované v online časopise věnovaném problematice plastické chirurgie ePlasty bylo ověření hypotézy, zda transdermální podání nikotinu snižuje uvolňování prozánětlivých cytokinů po termickém poranění.

Soubor 35 myší byl rozdělen do 7 skupin. Čtyři z těchto skupin byly vystaveny tepelnému poranění zaujímajícímu 30 % tělesného povrchu. Části myší byla přitom aplikována náplast uvolňující transdermálně 1,75 mg nikotinu. Následně byly po 12 a 24 hodinách od poranění zkoumány koncentrace tumor necrosis faktoru alfa (TNF-alfa), interleukinu 1 beta (IL-1beta) a interleukinu 6 (IL-6) v srdcích, játrech a slezinách pokusných zvířat.

Na experimentálním myším modelu se podařilo zjistit, že popáleninové trauma vede k signifikantnímu nárůstu hladiny zánětlivých cytokinů v srdci, játrech a slezině. Skupina, která byla léčená nikotinem, vykazovala menší potraumatickou zánětlivou reakci se signifikantně nižšími hladinami TNF alfa, IL-1 beta a IL-6.

Závěry studie na standardním popáleninovém modelu potvrzují, že stimulace cholinergních nikotinových receptorů se podílí na regulaci efektorových molekul imunitní odpovědi. Další výzkum by měl být zaměřen na nalezení a vyhodnocení potence a mechanismů imunomodulačních efektů tohoto receptorového systému.

(raf)

Zdroj: Claassen L., Papst S., Reimers K. et al. Inflammatory Response to Burn Trauma - Nicotine Attenuates Proinflammatory Cytokine Levels. ePlasty 2014 Dec 19; 14: e46.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,8/5, hodnoceno 17x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Široká paleta možností léčby sinus pilonidalis a jejich srovnání

Pilonidální sinus je nepříjemné zánětlivé onemocnění, jímž trpí nezanedbatelný počet pacientů. Léčba má širokou paletu možností bez existujícího konsenzu, které řešení je nejefektivnější.

Rekombinantní trombomodulin by podle experimentálních výsledků mohl urychlovat hojení ran u diabetiků

Podle právě publikované práce snižuje prostředí bohaté na glukózu expresi látek podporujících hojení ran v keratinocytech (trombomodulinu a toll-like receptoru – TLR-4), a to zřejmě prostřednictvím TNF-α (tumor necrosis factor α). Naproti tomu rekombinantní trombomodulin zvyšuje expresi TLR-4 a podporuje hojení ran u diabetiků. 

Úloha senescentních buněk v procesu hojení

Senescence neboli stárnutí je stadium buněčného života, při kterém buňka ztrácí svoji schopnost dělení. Mění své morfologické vlastnosti, zůstává však stále metabolicky aktivní a nezaniká.Všechny novinky