Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Hojení ran: Kazuistiky
Standardy péče
Kongresy
Zajímavé odkazy
 

Nákladově efektivní léčba špatně se hojících ran pomocí podtlakové terapie

Specializace: dětská chirurgie chirurgie všeobecná interní lékařství praktické lékařství pro dospělé
Téma: Hojení ran

Vydáno: 24.1.2017

Nákladově efektivní léčba špatně se hojících ran pomocí podtlakové terapie

Léčba chronických nehojících se ran se nemalou měrou podílí na celkových výdajích za péči o rány. Pokročilé techniky hojení, jako například podtlaková terapie (negative pressure wound therapy – NPWT), mohou být vysoce nákladově efektivní, pokud vedou k rychlejšímu hojení.

V červnu 2015 byla publikována kohortová studie, ve které byly nehojící se rány po dobu 2 týdnů léčeny pomocí NPWT. Následně byl až do úplného zhojení každé 2–4 týdny hodnocen proces hojení. Týdenní výdaje na léčbu rány před intervencí, tedy použitý materiál a práce sestry, byly porovnány s celkovými výdaji spojenými s NPWT a výdaji po této intervenci.

Do studie bylo zahrnuto 9 pacientů s bércovými vředy, které se během posledních alespoň 6 týdnů hojily špatně nebo vůbec. Během léčby NPWT se velikost rány zmenšila průměrně o 21 %. Daného zmenšení bylo při NPWT dosaženo zhruba o 10 týdnů dříve než při standardní léčbě. Rychlejší hojení trvalo i po ukončení NPWT, 5 ran se kompletně zhojilo do 8 týdnů po NPWT. Počet převazů se snížil ze 4 týdně před vstupem do studie na 2 týdně během NPWT a 1,8 týdně po ukončení NPWT. Týdenní náklady na léčbu NPWT byly průměrně 1,6× vyšší než výdaje na standardní péči před NPWT, nicméně po ukončení NPWT byly díky redukci počtu převazů naopak 3× nižší.

NPWT je v léčbě obtížně se hojících ran nákladově efektivní. Rány se po léčbě NPWT zmenšily a rychleji zhojily. Náklady spojené s NPWT se rychle vrací, protože celková doba ošetřování je kratší.

(epa)

Zdroj: Hampton J. Providing cost-effective treatment of hard-to-heal wounds in the community through use of NPWT. Br J Community Nurs. 2015 Jun; 20 Suppl 6: S14–20; doi: 10.12968/bjcn.2015.20.Sup6.S14.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3/5, hodnoceno 12x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Kazuistika – spinocelulární karcinom v bércovém vředu

Bércové vředy, zvláště pokud jsou chronické a špatně se hojí, jsou jedním z rizikových faktorů rozvoje spinocelulárního karcinomu. Jedná se o celkem vzácný nález a relativní riziko maligní transformace je pouze 5,8. Mívá však velmi agresivní povahu.

Současnost a budoucnost péče o rány

Přehledový článek amerických vědců se zaměřil na současné metody a budoucí možnosti léčby založené na růstových faktorech a cytokinech, molekulárních látkách a kmenových buňkách. Ve své druhé části popisuje možnosti časné detekce a ovlivnění mikroprostředí rány za použití senzorové technologie.

Co je nového v problematice hojení chronických i akutních ran?

Úspěšná léčba dekubitu IV. stupně u 89leté pacientky dokládá účinnost přípravků s obsahem zeolitu na hojení ran. Ten se uplatní nejen při hojení chronických ran, jako jsou proleženiny či bércové vředy, ale také u akutních a infikovaných ran.Všechny novinky