Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Hojení ran: Kazuistiky
Standardy péče
Kongresy
Zajímavé odkazy
 

Konečně efektivní léčba polymikrobiálně infikovaných ran?

Specializace: dětská chirurgie chirurgie všeobecná interní lékařství praktické lékařství pro dospělé
Téma: Hojení ran

Vydáno: 26.7.2014

Konečně efektivní léčba polymikrobiálně infikovaných ran?

Hledání nových postupů v terapii chronických ran se stalo v dnešní době nezbytností. Studie publikovaná v časopise Frontiers in Immunology se zaměřila na zhodnocení přínosu humánního antimikrobiálního peptidu katelicidinu LL-37.

Zejména u pacientů s diabetem je hojení defektů často komplikované. Na vině bývá biofilm produkovaný různými druhy mikroorganismů a rezistence těchto patogenů na běžně podávaná antibiotika. Největšími strašáky pak zůstávají oportunní organismy Pseudomonas aeruginosa a Staphylococcus aureus.

Bakteriemi vytvořený biofilm velmi účinně brzdí proces hojení a podporuje rozvoj infekce. Studie dokazují, že jeho odstranění značně urychluje regeneraci a zacelení poranění. Jako velmi nadějná se v této indikaci jeví skupina tzv. antimikrobiálních peptidů. Jejich nespornou výhodou je fakt, že díky principiálně odlišnému mechanismu působení nedochází k rozvoji rezistence.

Tým amerických vědců zacílil na humánní antimikrobiální peptid katelicidin LL-37. Provedl revizi relevantní dostupné literatury a došel k pozitivním zjištěním. Lokální aplikace izolovaného peptidu LL-37 u infikovaných ran vykazuje značnou antimikrobiální a „antibiofilm“ aktivitu proti širokému spektru grampozitivních i gramnegativních bakterií. Obě vlastnosti vedou k vysoce efektivnímu hojení i u značně infikovaných ran. Studie dále objasňuje mechanismus působení této substance a sílu účinku v závislosti na koncentraci.

Závěrem lze konstatovat, že lokální aplikace LL-37 má v terapii polymikrobiálně infikovaných ran své místo. Zejména v kombinaci s pravidelným čistěním a systémovým užíváním antibiotik může znamenat naději i u pacientů s dosud prakticky nevyléčitelnými defekty.

(msd)

Zdroj: Allen J. Duplantier, et al. The Human Cathelicidin Antimicrobial Peptide LL-37 as a Potential Treatment for Polymicrobial Infected Wounds. Frontiers of Immunology, 2013; 4: 143. Publikováno online dne 3. 6. 2013.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     1/5, hodnoceno 1x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Kombinace progenitorových endoteliálních buněk a mezenchymových kmenových buněk v terapii ran u diabetiků

Hojení ran u pacientů s diabetem mellitem (DM) je neustále předmětem zájmu laické i odborné veřejnosti. Danou problematikou se zabývala i nedávno publikovaná studie, jejímž cílem bylo zjistit, jestli by kombinace endoteliálních progenitorových buněk (EPC) a mezenchymálních kmenových buněk (MSC) mohla vést ke zvýšení angiogeneze a zlepšení hojení ran u diabetických myší.

Těhotenství vedlo ke spontánnímu zhojení chronické rány u mladé ženy

Je známo, že sexuální hormony významně ovlivňují fyziologii kůže. Důležitou roli mají patrně i v procesu hojení ran. Estrogeny ho podporují, androgeny naopak působí antagonisticky. Italští autoři publikovali kazuistiku popisující spontánní zhojení chronické rány u mladé ženy během těhotenství, která podporuje předpoklad, že by lokální nebo systémové podávání estrogenů mohlo být terapeutickou alternativou léčby chronických ran, např. u starších nemocných, u nichž jsou hladiny estrogenů fyziologicky nižší.

Neuropatie výrazně zpomaluje proces hojení u povrchových ran

Studie publikovaná v časopise PLoS One se věnuje neuropatii krátkých vláken. Tento typ neuropatie je běžný u pacientů s diabetem. Následkem bývá neurogenní zánět a výrazné zpomalení procesu hojení všech defektů. Princip, kterým k uvedenému dochází, však není ani v dnešní době zcela pochopen.Všechny novinky