Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Hojení ran: Kazuistiky
Standardy péče
Kongresy
Zajímavé odkazy
 

Jeví pacient známky deprese? Jeho pooperační rány se budou hojit pomaleji

Specializace: dětská chirurgie chirurgie všeobecná interní lékařství praktické lékařství pro dospělé
Téma: Hojení ran

Vydáno: 9.5.2010

Jeví pacient známky deprese? Jeho pooperační rány se budou hojit pomaleji

Hojení ran je výrazně zpomaleno u pacientů, kteří vykazují známky deprese. Již dříve se vědci zabývali souvislostí mezi psychickým stavem pacientů a zpomaleným hojením různých kožních zranění a přičítali je zvýšeným hladinám kortizolu. Protože na rozdíl od kožních ran se v hojení poškození sliznic uplatňují odlišné mechanismy, rozhodli se američtí vědci zjistit, zda bude u pacientů s depresí zpomaleno i hojení ran na sliznici.

Bosch a spol. vybrali s pomocí dotazníků mezi studenty vysoké školy jedince s velmi výraznými depresivními symptomy a pocity osamělosti a studenty, u kterých se tyto projevy neukazovaly. Celkem bylo vybráno 193 jinak zdravých studentů, 98 žen a 95 mužů ve věku 18–31 let. Ti se podrobili experimentu, ve kterém jim byla na horním patře v ústní dutině skalpelem vytvořena ranka o průměru 3,5 mm a hloubce 1,5 mm. Vědci pak v intervalech 24 hodin sledovali, jak se rána hojí.

U studentů byly dále sledovány i další faktory, které by mohly mít vliv na zhojení rány, jako například ústní hygiena, kouření, délka spánku nebo krevní hladiny kortizolu.

Stupně deprese a pocitů osamělosti byly zjišťovány pomocí standardizovaných dotazníků.

Podle očekávání se ve skupině studentů s depresivními symptomy hojily rány na sliznici hůře než ve skupině studentů bez těchto symptomů, a to až 3,5× pomaleji ve srovnání se zjištěným průměrem. Také u jedinců s pocity osamělosti bylo hojení ran výrazně zpomaleno, avšak tato asociace nebyla statisticky významná. Hladiny kortizolu nebyly s rychlostí hojení korelovány, je tedy možné, že na hojení ran na sliznicích má stres menší vliv. To autoři vysvětlují jiným mechanismem hojení sliznic, které se velmi často hojí bez zjizvení, a spíše se přiklánějí k roli parasympatiku.

I když je třeba tyto poznatky dále ověřit, lze už nyní vyslovit hypotézu, že vnitřní pooperační rány se pravděpodobně budou hojit pomaleji u pacientů s depresivní symptomatologií.

(mili)

Zdroj: Bosch J. A., Engeland C. G., Cacioppo J. T., Marucha P. T.: Depressive Symptoms Predict Mucosal Wound Healing. Psychosomatic Medicine 2007; 69: 597–605.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3,5/5, hodnoceno 2x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Vyvrácen mýtus o léčbě rány vysušováním

V oblasti léčby ran se v posledních letech nejvíce diskutuje o výhodách vlhkého prostředí rány oproti jejímu vysoušení. Přední američtí experti se nyní shodli na tom, že hojení chronických lézí je akcelerováno vlhkým prostředím. Jako nejvhodnější se ukazuje používání hydrofilních gelů, které zadržují vlhkost, a tím umožní vytvořit příznivější podmínky k hojení a regeneraci tkání a kožního krytu.

Aloe vera urychluje hojení popálenin

Léčivá schopnost gelu z aloe vera je všeobecně známá z lidového léčitelství v zemích, kde se rostlina vyskytuje volně v přírodě. Byly dokonce publikovány i studie na zvířatech, kde se opakovaně prokazovala schopnost aloe urychlovat hojení ran. Jak je na tom hojení popálenin u lidí?

Hemagel i na předpis

Přípravek Hemagel vyvinutý českými vědci hradí od ledna 2010 zdravotní pojišťovna. Úhrada pokryje tři čtvrtiny ceny. Pacienti až do konce roku 2009 platili v lékárně za pětigramové balení přibližně 150 korun, za třicetigramové 450 korun. Pro seniory a chronicky nemocné pacienty s rozsáhlými ranami tak byl přípravek hůře dostupný.Všechny novinky