Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Hojení ran: Kazuistiky
Standardy péče
Kongresy
Zajímavé odkazy
 

Infekce kůže a měkkých tkání u imunokompromitovaných pacientů

Specializace: dětská chirurgie chirurgie všeobecná interní lékařství praktické lékařství pro dospělé
Téma: Hojení ran

Vydáno: 7.9.2010

Infekce kůže a měkkých tkání u imunokompromitovaných pacientů

Diagnostické postupy a léčba infekcí kůže a měkkých tkání (SSTI – skin and soft tissue infections) u imunokompromitovaných pacientů byly aktualizovány. Jedná se zejména o infekci kmeny Staphylococcus aureus (MRSA) rezistentními na methicilin/oxacilin. Postupy jsou popsány a zrevidovány v dubnovém výtisku časopisu American Family Physician.

Lékař James Owen Breen z Univerzity v Severní Karolíně říká, že v mimonemocničním prostředí mají kožní infekce včetně těch způsobených MRSA vzrůstající tendenci. Počet diagnostikovaných případů se od roku 1993 do roku 2005 téměř ztrojnásobil. Komplikované infekce kůže a měkkých tkání zahrnují ty, které vykazují známky systémové infekce, dále infekce chirurgických ran, perianální infekce, rány vzniklé zvířecím či lidským kousnutím, nekrotizující infekce měkkých tkání a infekce kůže a měkkých tkání u pacientů se sníženou funkcí imunitního systému.

Purulentní typy SSTI zahrnují abscesy, folikulitidy, furunkly a karbunkly. Absces se řadí mezi komplikované SSTI, pokud je postižená perineální nebo perianální oblast. Tyto infekce jsou většinou způsobeny stafylokoky nebo streptokoky. Nepurulentní typy SSTIs zahrnují celulitidu, erysipel a impetigo.

Hlavní léčba nekomplikovaného abscesu o rozměrech méně než 5 cm v průměru představuje chirurgickou drenáž. Výsledky jsou podobné, pokud je rána vyplachována sterilní vodou nebo vodou z kohoutku. Horečka, tachykardie, hypotenze a další známky systémové infekce vyžadují nemocniční léčbu. Promptní chirurgické řešení je nutné u pacientů s život ohrožujícími nebo rychle se rozvíjejícími infekcemi.

Volba antibiotické terapie by měla být podmíněna místní rezistencí a citlivostí. U nekomplikovaných SSTI bez fokální koalescence nebo traumatu tkání a za předpokladu nízkého rizika infekce MRSA jsou první volbou beta-laktamová antibiotika. Při pokrývání infekce MRSA „na slepo“, která je indikována u nekomplikovaných případů SSTI, je preferováno podání per os. U hospitalizovaných pacientů je první volbou pro léčbu MRSA vankomycin. Linezolid, daptomycin, tigecyklin a další novější preparáty by měly být podávány pouze pacientům nereagujícím na léčbu vankomycinem nebo těm, kteří jej netolerují.

Základním předpokladem pro prevenci infekce MRSA jsou časté a důkladné mytí rukou, používání rukavic při manipulaci s ranami a další preventivní opatření.

(skl)

Zdroj: Am Fam Physician 2010; 81 (7): 893–9.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Diabetici z Indie a menší prevalence neuropatie ve srovnání s Evropany

Podle zprávy uveřejněné online v odborném časopise Diabetes care mají pacienti indo-asijského původu nižší prevalenci periferní a autonomní neuropatie než ti, kteří pocházejí z Evropy. Indo-asiaté patří přitom mezi skupinu nejvíce ohroženou diabetem 2. typu.

Zhojení rány po císařském řezu probíhá stejně dobře po uzavření stehy i svorkami

Ženy, které podstoupily porod císařským řezem, mají stejné kosmetické výsledky týkající se zhojení jizvy, ať už byla rána uzavřena stehy, či svorkami. Italští lékaři náhodně přiřadili celkem 180 ženám podstupujícím císařský řez jednu ze čtyř metod uzavření rány: svorkami či jedním ze tří typů stehů, včetně vstřebatelných i těch, které je nutné odstranit.

Profylaxe antibiotiky zlepšuje hojení ran po operaci varixů

Rané infekce a zpomalené hojení ran v souvislosti s kontaminací rány patří k nepříjemným pooperačním komplikacím. Autoři následující studie zjišťovali, jaký vliv má preventivní podání antibiotik na hojení rány v případě chirurgie venózních varixů dolních končetin, kde se infekce v ráně objevuje až v 16 procentech případů.Všechny novinky