Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Hojení ran: Kazuistiky
Standardy péče
Kongresy
Zajímavé odkazy
 

Hydrogely pomůžou zacelit popáleniny III. stupně novou kůží bez jizev

Specializace: dětská chirurgie chirurgie všeobecná interní lékařství praktické lékařství pro dospělé
Téma: Hojení ran

Vydáno: 7.10.2012

Hydrogely pomůžou zacelit popáleniny III. stupně novou kůží bez jizev

Američtí vědci z Univerzity Johna Hopkinse vyvinuli rosolovitý materiál na bázi hydrokoloidního gelu, který vykazuje skvělé vlastnosti při léčbě závažných popálenin.

Hydrogelům patří budoucnost

Nový druh hydrogelu prokázal již při počátečních experimentech na tkáních myší překvapivě slibné hojivé vlastnosti. Závažně popálená kůže, odpovídající III. stupni v klasifikaci popálenin, reagovala na aplikaci hydrogelu dokonalou regenerací. Hojení ran pomocí hydrogelů má obrovský potenciál. Očekává se jeho široké využití u zraněných vojáků, domácích úrazů a jiných příčin popálenin III. stupně. Počítá se i např. s jejich využitím při léčbě diabetiků a jejich chronických ran na nohou.

Čím si hydrogely zasloužily takovou chválu?

Speciálně navržený hydrogel má trojrozměrnou strukturu polymerů na bázi vody. Popáleniny III. stupně ničí kůži od svrchních vrstev až ke svalu. Nový hydrokoloidní gel podporuje proces, při kterém dochází k novotvorbě cév (angiogenezi) a tvorbě všech kožních vrstev, a to včetně vlasových folikulů a kožních mazových žláz. Zánětlivým buňkám je umožněno pomalu hydrogel prostoupit, rozložit a umožnit angiogenezi, jež zabraňuje dalším ischemickým procesům v ráně. Takto dokonalá regenerace tedy vede k vytvoření zdravé kůže ve všech vrstvách a navíc je kůže zcela bez jizev. Proces hojení je díky hydrogelu tak urychlen, že se zkrátí čas potřebný pro tvorbu jizev.

Léčba ran ve velkém i potenciál pro další vylepšení

Hydrogely můžou vytvořit základní kámen pro levnější způsob léčení popálenin, který je lepší než současně dostupná klinická léčba. Lze je také snadno vyrábět ve velkém měřítku. Hydrogely fungují, aniž by obsahovaly nějaká léčiva nebo jiné biologické součásti. Základem pro hojení je pouze prostorová mřížka z vody a polysacharidů. Původně se zamýšlelo rovněž přidání kmenových buněk nebo růstových faktorů do hydrogelu. Nakonec se testovaly účinky jen hydrogelu samotného. Ten se neškodně zcela vstřebává asi po 21 dnech.

(ercp)

Zdroj: Johns Hopkins University: In third-degree burn treatment, hydrogel helps grow new, scar-free skin. Publikováno online. Dostupné z: http://releases.jhu.edu/2011/12/13/in-third-degree-burn-treatment-hydrogel-helps-grow-new-scar-free-skin/

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3/5, hodnoceno 5x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Současný náhled na problematiku hojení chronických ran

Chronická rána není jen nemocí sama o sobě, ale často bývá projevem jiného celkového onemocnění. Na řadě pracovišť se v současnosti v léčbě chronických ran prosazuje multidisciplinární přístup. Komplexní péče může slavit úspěch i tam, kde předchozí léčba selhala.

Mechanismus lepšího hojení ran při lokální aplikaci inzulinu

Jedním z příznaků diabetu mellitu je zpomalené hojení ran. Kromě snížené nutrice buněk při diabetu byl zkoumán také možný vliv inzulinu na hojení ran. Čínská experimentální studie ukázala mechanismus, který by mohl vysvětlovat lepší hojení ran při lokální aplikaci inzulinu. Podle této zcela nedávno publikované práce je jím regulace zánětlivé reakce, především činnosti makrofágů.

Vliv elektrické stimulace na léčení otevřených ran

Elektrostimulační terapie (zkr. EST, electrical stimulation therapy) je metoda, která je v poslední době hojně využívána k léčení různého typu ran. Princip spočívá v zavádění proudu obou polarit (nízkonapěťového, nízkofrekvenčního a jednofázového) pomocí speciálního přístroje přímo do defektu. V něm po pravidelné aplikaci dochází k postupnému čistění, granulaci, epitelizaci, snížení bolestivosti a angiogenezi.Všechny novinky