Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Hojení ran: Kazuistiky
Standardy péče
Kongresy
Zajímavé odkazy
 

Hojení análních fisur urychlí čípky a gel

Specializace: dětská chirurgie chirurgie všeobecná interní lékařství praktické lékařství pro dospělé
Téma: Hojení ran

Vydáno: 1.2.2018

Hojení análních fisur urychlí čípky a gel

Anální fisury postihují především pacienty ve středním věku a obě pohlaví jsou zastoupena rovnoměrně. Přestože se drobné akutní fisury v 80 % případů zahojí samy, vhodná péče uleví od akutních potíží a umožní řádné diagnostické vyšetření.

Akutní a chronické fisury

Anální fisury, které přetrvávají méně než 6 týdnů se považují za akutní, po uplynutí tohoto období je fisura hodnocena jako chronická. K rizikovým faktorům pro přechod do chronického stadia patří zánětlivá střevní onemocnění, abnormality v oblasti konečníku a dlouhodobá zácpa.

Diagnostika análních fisur

Anální fisury jsou pro pacienty značně nepříjemné zejména kvůli bolestem a palčivým pocitům, jež provázejí defekaci a přetrvávají několik minut až hodin po vyprázdnění. Přibližně 70 % pacientů pozoruje jasně červenou krev na toaletním papíře nebo na stolici, výraznější krvácení není pro anální fisury typické. Diagnostika je u akutních fisur většinou založena právě na popisu symptomů a šetrném digitálním rektálním vyšetření. Anoskopie, která přesně určí rozsah poškození tkáně a umístění fisury, je pro pacienty v akutním stadiu bolestivá a mnohdy špatně tolerovaná.

Možnosti podpory hojení

Podpora hojení anální fisury v akutním stadiu má význam nejen vzhledem k úlevě od bolesti a usnadnění vyprazdňování, ale i kvůli co nejrychlejšímu naplánování dalších vyšetření, která potvrdí či upřesní diagnózu.

Vhodným přípravkem jsou čípky obsahující síťovaný kopolymer 2-hydroxyethylmethakrylátu s polymerně vázanými stíněnými aminoskupinami, které urychlují hojení až o 50 %, snižují bolestivost rány a jsou bezpečné pro těhotné i kojící ženy. Čípky dobře doplňuje gel se stejnou účinnou látkou, který usnadní zavádění čípků a zároveň zabraňuje vstupu infekce do rány.

Kromě pacientů s análními fisurami mohou čípky HemaGel Procto využívat také pacienti po operaci hemoroidů, u nichž přispějí k dohojení a rychlejší rekonvalescenci.

Podpůrná režimová opatření

Čípky se zavádějí do konečníku většinou 1× denně, ideálně po stolici. Pro pacienty je jejich užívání velmi komfortní, neboť čípky nešpiní spodní prádlo a mohou se užívat zároveň s další medikací. Pacient by měl zároveň dodržovat režimová opatření, jako je dostatečný příjem vlákniny, pitný režim a pečlivá hygiena po stolici. Bez ohledu na stadium anální fisury je důležité dbát také o pravidelné vyprazdňování.

(pak)

Zdroje:
1. Poritz L. S. Anal Fissure. Medscape Drugs & Diseases > General Surgery 2017 Dec 15. Dostupné na: https://emedicine.medscape.com/article/196297-overview
2. Oficiální stránky HemaGel. Dostupné na: www.hemagel.cz

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     4,2/5, hodnoceno 5x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

HemaGel jako moderní prostředek vlhkého hojení ran

V současnosti se stále více dostává po popředí vlhké hojení ran. Jednou z možností je v tomto případě využití HemaGelu, který kromě zachování vlhkého prostředí podporuje i přirozené reparační procesy, odstraňuje z rány volné radikály a omezuje cytotoxicitu některých iritantů.

Terapie chronických bércových vředů podle medicíny založené na důkazech

Chronické vředy na dolních končetinách jsou definovány jako trofické defekty, které nevykazují známky hojení po 3 měsících vhodné léčby nebo nejsou zhojeny ani po 12 měsících léčby. Jejich incidence a prevalence neustále narůstají a v současné době představují nejen závažný medicínský, ale také socioekonomický problém. Přehledový článek publikovaný německými lékaři se soustředí na souhrn terapie bércových vředů podle zásad medicíny založené na důkazech.

Hydrofilní gel má pozitivní vliv na uzavírání rány a vzhled jizvy

Pooperační rány vyžadují péči, která umožní bezproblémové hojení rány a také podpoří estetický vzhled jizvy. Volba správného krytí a přípravků na ošetření ran zajišťuje stabilní prostředí pro hojení, zamezuje vstupu infekce do rány a urychluje celkovou dobu hojení. Hydrofilní gel HemaGel coby jeden z přípravků podporujících vlhké hojení ran všechny tyto parametry splňuje a indikován může být na pooperační rány u všech věkových kategorií. Tím ovšem možnosti jeho využití zdaleka nekončí.Všechny novinky