Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Hojení ran: Kazuistiky
Standardy péče
Kongresy
Zajímavé odkazy
 

HemaGel v terapii dekubitů − výsledky sledování účinnosti ZP po uvedení na trh

Specializace: dětská chirurgie chirurgie všeobecná interní lékařství praktické lékařství pro dospělé
Téma: Hojení ran

Vydáno: 1.2.2018

HemaGel v terapii dekubitů − výsledky sledování účinnosti ZP po uvedení na trh

Léčba dekubitů v posledních letech prochází bouřlivým vývojem. Moderní postupy se soustředí na důkladné terapeutické krytí a vlhké hojení, které je nezbytné pro dobrou granulaci a epitelizaci defektu. Jedním z preparátů, jež napomáhají procesu hojení, je i český patent HemaGel.

Úvod

Vlhké krytí udržuje konstantní teplotu rány, zachovává výměnu plynů, absorbuje a odvádí exsudát, netraumatizuje ránu při převazech a prodlužuje intervaly mezi jednotlivými převazy. Přípravek HemaGel je určen pro akutní i chronické rány, které mohou středně secernovat, a je vhodný také na macerované rány. Specifická struktura HemaGelu podporuje vlhké hojení rány. Její předností je, že do své struktury neabsorbuje a současně z ní neuvolňuje molekuly vody, takže ani při dlouhodobém používání nezpůsobuje maceraci rány.

Ve struktuře HemaGelu je současně zabudován stericky stíněný amin, který funguje jako velmi účinný lapač reaktivních forem kyslíků. V poškozených buňkách jsou totiž často aktivovány enzymy, jež vedou k tvorbě kyslíkových radikálů a následnému poškození i zdravých buněk, což výrazně zpomaluje zánětlivý proces a regeneraci defektu.

Metodika a výsledky studie

Na konferenci RANDE (Rány a defekty), která se konala v roce 2015 ve Vendryni u Třince, byly prezentovány výsledky sledování účinnosti zdravotnického prostředku (ZP) po uvedení na trh, a to konkrétně při použití HemaGelu pro zlepšení kvality hojení dekubitů v Nemocnici Jindřichův Hradec, a. s. Do sledování byla zapojena oddělení interní, rehabilitační a následné péče. Pro tato pracoviště byl vytvořen manuál pro indikaci a používání HemaGelu u pacientů s dekubity. Hodnocení probíhalo v několika čtvrtletích. V posledním čtvrtletí roku 2014 se podařilo zhojit 32 dekubitů 2.–4. stupně, což bylo maximum za celý kalendářní rok.

Vzhledem k pozitivním výsledkům terapie HemaGelem pokračovala i v následujícím roce. Přípravek byl zaveden do standardů a začal se používat v rámci celé nemocnice. Na konci prvního čtvrtletí roku 2015 bylo zhojeno 94 dekubitů, což bylo více než za celý kalendářní rok 2014, kdy bylo zhojeno 88 dekubitů v celé nemocnici.

Závěr

Z výsledků poprodejního sledování vyplývá, že zdravotnický prostředek HemaGel velmi úspěšně pomáhá při léčbě dekubitů 2.–4. stupně u řady pacientů.

(holi)

Zdroj: Beránková J. Použití zdravotnického prostředku HemaGel pro zlepšení kvality hojení dekubitů. Klinické sledování pro Nemocnici Jindřichův Hradec, a. s. Kazuistiky v angiologii 2015; 1 (Suppl.): 18.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     5/5, hodnoceno 1x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

HemaGel jako moderní prostředek vlhkého hojení ran

V současnosti se stále více dostává po popředí vlhké hojení ran. Jednou z možností je v tomto případě využití HemaGelu, který kromě zachování vlhkého prostředí podporuje i přirozené reparační procesy, odstraňuje z rány volné radikály a omezuje cytotoxicitu některých iritantů.

Terapie chronických bércových vředů podle medicíny založené na důkazech

Chronické vředy na dolních končetinách jsou definovány jako trofické defekty, které nevykazují známky hojení po 3 měsících vhodné léčby nebo nejsou zhojeny ani po 12 měsících léčby. Jejich incidence a prevalence neustále narůstají a v současné době představují nejen závažný medicínský, ale také socioekonomický problém. Přehledový článek publikovaný německými lékaři se soustředí na souhrn terapie bércových vředů podle zásad medicíny založené na důkazech.

Hydrofilní gel má pozitivní vliv na uzavírání rány a vzhled jizvy

Pooperační rány vyžadují péči, která umožní bezproblémové hojení rány a také podpoří estetický vzhled jizvy. Volba správného krytí a přípravků na ošetření ran zajišťuje stabilní prostředí pro hojení, zamezuje vstupu infekce do rány a urychluje celkovou dobu hojení. Hydrofilní gel HemaGel coby jeden z přípravků podporujících vlhké hojení ran všechny tyto parametry splňuje a indikován může být na pooperační rány u všech věkových kategorií. Tím ovšem možnosti jeho využití zdaleka nekončí.Všechny novinky