Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Hojení ran: Kazuistiky
Standardy péče
Kongresy
Zajímavé odkazy
 

Chronické rány jsou zdravotním problémem

Specializace: dětská chirurgie chirurgie všeobecná interní lékařství praktické lékařství pro dospělé
Téma: Hojení ran

Vydáno: 30.11.2014

Chronické rány jsou zdravotním problémem

Chronické rány jsou společným problémem pacientů, zdravotnických pracovníků i celého veřejného zdravotního systému. Následující přehledový článek shrnuje základní charakteristiky chronických ran.

S ohledem na průběh hojení rozlišujeme rány akutní a chronické. Jako chronická je rána označena poté, co její hojení probíhá déle, než bylo očekáváno s ohledem na její etiologii a lokalizaci. Chronické rány mohou být typické nebo atypické. Až 95 % chronických ran jsou rány typické, které jsou tvořeny převážně ischemickými a neurotrofickými vředy, ranami v rámci syndromu diabetické nohy a dekubitálními vředy. Zhruba 80 % chronických ran je lokalizováno na dolních končetinách a jsou výsledkem chronické žilní insuficience, 5–10 % chronických ran je arteriální etiologie, zbytek je většinou původu neuropatického.

Chronické rány významně snižují kvalitu života postižených, kteří potřebují neustálou péči, rány jsou bolestivé a často vedou k imobilitě pacienta. Typicky jsou postiženi starší pacienti – chronické rány na dolních končetinách postihují 0,6–3 % lidí nad 60 let, což se s věkem nad 80 let zvyšuje až na 5 %. Nebezpečím chronických ran je jejich socioekonomický dopad, protože v budoucnu jimi budou trpět 1–2 % západní populace. Péče o chronické rány spotřebovává velkou část finančních prostředků na zdravotní péči, ve vyspělých zemích se udává částka 2–4 % výdajů na zdravotnictví.

Chronické rány jsou celospolečenským problémem. Jejich léčba vyžaduje multidisciplinární přístup. Snahou je maximálně efektivní léčba, která ale zároveň bude co nejjednodušší a bezbolestná pro pacienta a nákladově efektivní pro systém zdravotnictví.

(epa)

Zdroj: Situm M., Kolić M., Redzepi G., Antolić S. Chronic wounds as a public health problem. Acta Med Croatica. 2014 Oct; 68 Suppl 1: 5–7.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,8/5, hodnoceno 17x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Vliv nedostatku vitamínu D na koncentrace zánětlivých cytokinů u pacientů se syndromem diabetické nohy

Nedostatek vitamínu D je v populaci relativně běžný. Vitamín D hraje přitom důležitou roli mimo jiné i ve fungování imunitního systému. Cílem předkládané studie bylo zjistit, zda existuje nějaká souvislost mezi hladinou vitamínu D a profilem zánětlivých cytokinů u pacientů s infekcí rány v rámci syndromu diabetické nohy.

Onemocnění koronárních tepen a jeho vliv na přežití pacientů s diabetem mellitem 2. typu a Charcotovou osteoartropatií

Charcotova osteoartropatie (ChO) je raritní komplikací syndromu diabetické nohy. Souvisí s chronickým zánětem postižené končetiny a vede k rozsáhlým muskuloskeletálním změnám. Autoři z německého Frankfurtu nad Mohanem se na pacienty s ChO zaměřili ve svém výzkumu a pokusili se zjistit, jaké mají komorbidity, procento amputací, výskyt bércových vředů a dalších onemocnění.

Podpora hojení popálenin pomocí obkladů s krevními destičkami

Krevní destičky hrají nezastupitelnou roli při hojení jakéhokoli poranění. Nejenže jsou nezbytné pro koagulaci a zánětlivou fázi, ale hrají důležitou úlohu také ve fázi remodelační. Uvolňují velké množství růstových faktorů a cytokinů, které podporují hojení tkáně. Některé jednotlivé růstové faktory již prokázaly svou účinnost například v hojení diabetických vředů.Všechny novinky