Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Hojení ran: Kazuistiky
Standardy péče
Kongresy
Zajímavé odkazy
 

Bandáž, která dodává kyslík a brání vysoušení, pro léčbu špatně se hojících ran

Specializace: dětská chirurgie chirurgie všeobecná interní lékařství praktické lékařství pro dospělé
Téma: Hojení ran

Vydáno: 17.3.2013

Bandáž, která dodává kyslík a brání vysoušení, pro léčbu špatně se hojících ran

Vědci z Chicagské univerzity experimentálně otestovali tzv. mikrofluidní bandáž, která lokálně zvyšuje přísun kyslíku do špatně se hojících ran a zároveň brání jejich vysoušení. Při použití této ekonomicky velmi dostupné bandáže prokázali rychlejší vyzrávání kolagenu.

Obnova okysličení špatně se hojících ran s poškozenou mikrocirkulací může zlepšit hojení. Kromě hyperbarických kyslíkových komor se používá lokální aplikace kyslíku na ránu, která je levnější a pro pacienta pohodlnější. Výsledky lokální aplikace kyslíku jsou ale nejednotné a jsou spojeny s nežádoucím vysycháním tkáně.

Proto byla vyvinuta bandáž, která umožňuje kontrolovaný lokální přísun kyslíku do rány a současně brání jejímu vysoušení. Kyslík je dodáván mikrofluidní difuzí a jeho přísun lze regulovat od 0 do 100 % během 60 sekund. Tato bandáž je pevně přilepena kolem okrajů rány a udržuje tak potřebnou vlhkost.

Průnik kyslíku z mikrofluidní bandáže do tkání byl ověřen za použití agaru a in vivo ran. Autoři použili bandáž s přísunem kyslíku na 8milimetrových ranách připravených excizí u diabetických myší. Prokázali rychlejší vyzrávání kolagenu na spodině rány. Změny v celkovém množství kolagenu, mikrocirkulaci a epitelializaci byly jen hraniční.

Testování mikrofluidní bandáže, která dodává do rány kyslík a zároveň brání vysoušení, ukázalo zlepšení parametrů hojení rány pod její spodinou. Díky snadné výrobě této bandáže by se mohlo v budoucnu jednat o finančně dostupnou a praktickou metodu při léčbě špatně se hojících ran.

(zza)

Zdroj: Lo J. F., Brennan M., Merchant Z., Chen L., et al. Microfluidic wound bandage: Localized oxygen modulation of collagen maturation. Wound Repair Regen. 2013 Feb 25; doi: 10.1111/wrr.12021. [Epub ahead of print]

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Vysoké pH rány je spojeno s horším hojením popálenin

Britští vědci ukázali, že pH rány u popálenin v průběhu hojení klesá a že vyšší pH při druhém převazu souvisí s horším průběhem hojení a nutností následné aplikace kožních štěpů. Stanovení pH rány na začátku léčby by mohlo pomoct vytipovat špatně se hojící popáleniny, u kterých je nutná agresivnější léčba.

Rizikové faktory a terapie chronických bércových vředů trvajících déle než 6 měsíců

Terapie chronických bércových vředů u diabetiků je pro ošetřující lékaře i chirurgy stále velkou výzvou. Rizikovými faktory, klinickými příznaky a v neposlední řadě také výsledky terapie chronických bércových vředů trvajících déle než 6 měsíců se zabývali autoři nedávno publikované studie.

Vliv hyperbarické oxygenoterapie na hodnoty krevního tlaku u pacientů s chronickými ranami

Je dobře známo, že již jedna procedura hyperbarické oxygenoterapie (HBO2T) ovlivňuje parasympatický nervový systém a vede ke zvýšení produkce reaktivních forem kyslíku. Není nicméně známo, nakolik může léčba touto metodou, čítající 20 až 40 sezení, ovlivňovat krevní tlak (TK).Všechny novinky