Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Gynekologie: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
 

Většina českých uživatelek hormonální antikoncepce uvažuje o změně

Specializace: dětská gynekologie gynekologie a porodnictví
Téma: Gynekologie

Vydáno: 2.12.2014

Většina českých uživatelek hormonální antikoncepce uvažuje o změně

Průzkum provedený pro společnost Bayer u 3394 českých žen ve věku 18–35 let ukázal, že z 62 % žen, které v současné době užívají hormonální antikoncepci, zvažuje nebo by zvažovalo změnu 82 % z nich. Následně byly u 360 žen, které v blízké době zvažují změnu antikoncepce (buď samy, nebo na popud lékaře), zjišťovány podrobnějším dotazníkem důvody, které je k této změně vedou. Hlavní důvody, proč uživatelky perorální hormonální antikoncepce uvažují o její změně, zahrnují v porovnání s uživatelkami jiných forem hormonální antikoncepce především požadavek šetrnější antikoncepce, nižších dávek hormonů a eliminaci pravidelného užívání pilulek, které je spojeno s častým zapomínáním.

Hlavním cílem tohoto průzkumu bylo odhalit postoje českých žen k různým formám antikoncepce, jejich subjektivně vnímaný přínos a slabé stránky. Průzkum byl zaměřen na hormonální antikoncepci a nehormonální nitroděložní tělíska. Proběhl formou strukturovaného on-line dotazníku v období leden–únor 2014 u reprezentativního vzorku žen dané věkové skupiny z celé ČR.

Výsledky ukázaly, že žádnou antikoncepci nyní neužívá ani se nechystá užívat 16 % žen, 22 % žen antikoncepci neužívá, ale v příštích 12 měsících se chystá (znovu) začít, 18 % žen aktivně zvažuje změnu stávající antikoncepce do 2–3 let, 29 % samo změnu neplánuje, ale zvážilo by ji do 2–3 let, pokud by jim to nabídl lékař, 4 % žen plánují změnu antikoncepce za více než 3 roky a 11 % nechce žádnou změnu, ani kdyby jim ji nabídl lékař. Tedy zhruba čtvrtina všech žen žádnou změnu neplánuje, čtvrtina zvažuje nasazení antikoncepce a polovina zvažuje změnu stávající antikoncepce.

Nejčastějšími důvody pro změnu antikoncepce u 360 žen, které ji zvažují v blízké době, byly:

* požadavek šetrnější antikoncepce (43 %),

* vysoká cena (25 %),

* doporučení lékaře (24 %),

* nepohodlí pravidelného užívání (18 %),

* nárůst tělesné hmotnosti (18 %),

* opakované chození pro recepty (16 %),

* eliminace vysokých dávek hormonů (14 %),

* požadavek rychlého návratu plodnosti po vysazení (14 %),

* požadavek slabší menstruace (12 %),

* touha po lepší pleti (12 %),

* časté zapomínání dávek (10 %),

* požadavek úplného vymizení menstruace (10 %) či

* vyšší spolehlivost antikoncepce (10 %).

(zza)

Zdroj: Ipsos Healthcare. L.CZ.WH.03.2014.0210

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3,7/5, hodnoceno 3x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Intrauterinní tělíska vylučující levonorgestrel redukují výskyt hyperplastických děložních polypů

Hlavním cílem práce publikované v časopise Anticancer Research bylo ověřit, zda užívání nitroděložních tělísek vylučujících levonorgestrel (LNG-IUS, Mirena®) redukuje výskyt hyperplastických polypů v děloze. Autoři LNG-IUS srovnávali s účinností perorálně podávaného medroxyprogesteronacetátu (MPA) a se stavem pacientek, které byly pouze sledovány.

Mikročip s levonorgestrelem a s možností vypnutí a zapnutí zajišťuje antikoncepci až po dobu 16 let

Massachusetts Institute of Technology vyvíjí novou metodu antikoncepce – tenký mikročip, který se bude moci implantovat pod kůži a dálkově ovládat. Čip bude uvolňovat 30 μg levonorgestrelu denně. Pokud bude chtít žena otěhotnět, čip jednoduše vypne. Čip má fungovat až 16 let.

Z 213 milionů těhotenství na světě v roce 2012 bylo 40 % neplánovaných

Celosvětové údaje za rok 2012 ukazují, že 40 % všech těhotenství bylo neplánovaných a 50 % z nich skončilo umělým přerušením. Pokles počtu nechtěných těhotenství oproti roku 2008 byl zaznamenán v Africe a Jižní Americe.Všechny novinky