Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Gynekologie: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
 

Mikročip s levonorgestrelem a s možností vypnutí a zapnutí zajišťuje antikoncepci až po dobu 16 let

Specializace: dětská gynekologie gynekologie a porodnictví
Téma: Gynekologie

Vydáno: 23.10.2014

Mikročip s levonorgestrelem a s možností vypnutí a zapnutí zajišťuje antikoncepci až po dobu 16 let

Zdá se, že dlouhodobá metoda kontroly početí, kterou lze v průběhu života vypnout a zapnout, se brzy stane realitou. Umožní ji čip o velikosti 20 × 20 × 7 mm, který je schopen pravidelně uvolňovat kontrolované množství chemické látky. Čip je určen k implantaci pod kůži na hýždích, břiše nebo horní části paže. Čip obsahuje zásobu levonorgestrelu, který je již dnes součástí některých kontraceptiv. Každý den čip uvolní 30 μg levonorgestrelu a pojme zásobu této látky až na 16 let. Levonorgestrel je uložen v hermeticky uzavřené kapsli z titanu a platiny, kterou vyvinula společnost MicroCHIPS. Hormon se uvolní na základě elektrického impulsu generovaného s využitím interní baterie. Zařízení bude možné na dálku vypnout a zapnout. To znamená významné pohodlí v porovnání se současnými možnostmi dlouhodobých antikoncepčních metod, které fungují maximálně 5 let.

Kritici se obávají možnosti ovládání implantovaného čipu jinou osobou na dálku. Dálkové ovládání bude možné ale jen na vzdálenost, která vyžaduje kontakt ovládacího zařízení s kůží, pod kterou je čip implantován. Ovládání bude navíc zabezpečeno kódem.

Výhodou této formy antikoncepce je jistě příslib velmi vysoké compliance s léčbou a z ní vyplývající potenciální vysoká spolehlivost antikoncepčního účinku.

Společnost MicroCHIPS plánuje zahájit preklinické testování čipu v USA v roce 2015 a věří, že by pro ženy mohl být k dispozici od roku 2018. Mezinárodní koalice vlád, firem a neziskových organizací se zavázala poskytnout metody plánovaného rodičovství do roku 2020 dalším 120 milionům ženám.

(zza)

Zdroj: David McNamee.Contraceptive microchip: could it revolutionize global birth control? Medical News Today. Last updated: 8 July 2014 at 8am PST

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3,5/5, hodnoceno 6x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Nitroděložní systém s levonorgestrelem by mohl snižovat riziko adenokarcinomu endometria

Analýza dat z finského registru preskripcí propojeného s národním registrem maligních nádorů ukázala nižší výskyt karcinomu endometria, ovaria, pankreatu a plic u žen, které ve věku 30–49 let používaly intrauterinní systém s levonorgestrelem (LNG-IUS), v porovnání s obecnou populací. Naopak incidence karcinomu prsu byla při užívání LNG-IUD vyšší. Tyto výsledky, které vycházejí z údajů od téměř 94 000 žen s uvedeným nitroděložním systémem, byly publikovány v červenci 2014 v časopise Obstetrics and Gynecology.

Vědecké poznatky rozptylující obavy spojené s používáním nitroděložní antikoncepce i u mladých žen

Intrauterinní systém s levonorgestrelem Jaydess® (Bayer) je dlouhodobě působící reverzibilní antikoncepce, jejíž účinnost není závislá na uživatelce a je srovnatelná se sterilizací. Je vhodná i pro mladé ženy včetně nulipar a také pro ženy, které podstoupily umělé přerušení těhotenství.

Účinnost dlouhodobě působící reverzibilní antikoncepce

Neplánované otěhotnění je celosvětový problém, který trápí ženy v rozvojových i rozvinutých zemích. Zatímco rozvojové země se potýkají především s nedostupností jakékoli antikoncepční metody či náboženskými otázkami, v západních zemích je antikoncepce obvykle dobře dostupná, a problematická tak zůstává spíše spolupráce žen při jejím užívání.Všechny novinky