Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Enuréza a nykturie: Novinky
Odborná centra
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
 

Světový den enurézy 2016: Time to take action!

Specializace: pediatrie praktické lékařství pro děti a dorost praktické lékařství pro dospělé
Téma: Enuréza a nykturie

Vydáno: 5.10.2016

Světový den enurézy 2016: Time to take action!

Světový den enurézy byl ustanoven v roce 2015 a od roku 2016 je pořádán každé poslední úterý v květnu za přispění řídicího výboru World Bedwetting Day Steering Committee, který představuje novou pracovní skupinu pod vedením Mezinárodní společnosti pro dětskou kontinenci (ICCS – International Children Continency Society) a Evropské společnosti pro dětskou urologii (ESPU – European Society for Pediatric Urology). Tato iniciativa je podporována grantem poskytovaným firmou Ferring Pharmaceuticals. Letos Světový den enurézy proběhl 24. května 2016.

Noční enuréza je dnes chápána jako komplexní choroba, která zahrnuje několik patofyziologických faktorů (dysfunkce močového měchýře, neschopnost se v noci probudit, nadprodukce moči). Incidence této choroby u 7letých dětí je udávána v rozsahu 5−10 % a problémy s nočním pomočováním mohou u jednotlivců přetrvávat do adolescentního věku nebo až do dospělosti.

Komplexní onemocnění s řadou dopadů

V současné době se ukazuje, že enuréza, původně považovaná za jednoduché dětské onemocnění, je asociována s mozkovými a psychologickými funkcemi u dětí a může mít závažný dopad na jejich sebevědomí, emoční stabilitu a každodenní výkonnost. Enuréza v neposlední řadě současně snižuje školní výsledky pacientů. Negativní ovlivnění sebevědomí u dětských pacientů má za následek zvýšenou izolovanost a úzkostnost, která vede k odmítání společných aktivit s jejich vrstevníky (absence na školních výletech, delších cestách spojených s přenocováním aj.).

Terapeuticky zvládnutelný, přesto podceněný problém

Problematika enurézy je terapeuticky zvládnutelná a je třeba k ní takto přistupovat. Dle studie publikované v časopisu Pediatric Nephrology vede úspěšná léčba enurézy ke zlepšení pracovní paměti a prostorového plánování u dětí. Rodiče, kteří mají dítě s enurézou, stráví průměrně jednu hodinu denně řešením tohoto problému (např. převlékáním lůžkovin, koupáním dítěte, převlékáním oděvů). Je známo, že nejméně polovina rodičů s 5letým či starším dítětem, jež trpí enurézou, nevyhledá specializovanou pomoc. K odborným lékařům přicházejí rodiče většinou až po 1−3 letech! Dle vyjádření specialistů je společenský, sociální a psychologický aspekt enurézy u dětí často podceňován. Řada rodičů se navíc za tento problém u svého dítěte stydí, což opět ztěžuje včasné vyhledání profesionální péče.

Je čas jednat

Proto je jedním z hlavních poselství Světového dne enurézy v roce 2016 motto Time to take action, což má upozornit laickou i odbornou veřejnost na skutečnost, že je nutno zvýšit aktivitu při diagnostice a léčbě enurézy a současně zvýšit všeobecnou informovanost o této chorobě.

(moa)

Zdroje:

WBD 2016, tisková zpráva
www.worldbedwettingday.com

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Prevalence enuresis nocturna mezi žáky základních škol a možné sociodemografické rizikové faktory jejího vzniku

Enuresis nocturna (EN) je poměrně častým problémem, který nepříznivě ovlivňuje kvalitu života dětí i jejich rodičů. V jejím důsledku mohou vznikat potíže v oblasti psychiky, vzdělávání i společenského života dítěte. Výskytem EN mezi školáky a možnými sociodemografickými faktory zvyšujícími riziko jejího vzniku se zabývala studie publikovaná v Journal of Family Medicine and Primary Care.

Role pediatra v diagnostice enurézy

Rodič přicházející s dítětem do ordinace pediatra kvůli problémům s nočním pomočováním – to je vzhledem k výskytu enurézy u 15−20 % 5letých dětí velmi reálný scénář.

37. pracovní dny dětské nefrologie, 27. výroční setkání dětských urologů

19.–21. května, Olomouc
Noc v suchu: nová aplikace pro malé enuretiky
Letošní olomoucké setkání urologů a nefrologů navázalo na zatím poslední společné jednání v Třeboni v roce 2009. S odstupem sedmi let se tak znovu naskytla příležitost prodiskutovat téma diagnostiky a léčby dětí s onemocněním uropoetického traktu, v nichž se obě specializace vzájemně prolínají.Všechny novinky