Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Enuréza a nykturie: Novinky
Odborná centra
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
 

Souhrn doporučení ICS pro diagnostiku a léčbu nykturie

Specializace: pediatrie praktické lékařství pro děti a dorost praktické lékařství pro dospělé
Téma: Enuréza a nykturie

Vydáno: 30.5.2015

Souhrn doporučení ICS pro diagnostiku a léčbu nykturie

Nykturie, definovaná jako jedno a více probuzení pocitem nucení na močení za noc, je dnes považována za samostatnou nozologickou jednotku. Vzhledem k jejímu vysokému výskytu zejména u starších osob vypracovala Mezinárodní společnost pro kontinenci (ICS) doporučení pro diagnostiku a léčbu nykturie, která byla v roce 2007 popsána v češtině v časopise Urologie pro praxi.

Doporučený diagnostický postup u nykturie shrnuje obrázek. Základní vyšetření zahrnuje podrobnou anamnézu včetně mikčních zvyklostí, interních a neurologických poruch, poruch spánku, chirurgických výkonů a infekcí močových cest, dále kompletní vyšetření moči k vyloučení jiných patologických procesů a fyzikální vyšetření. Doporučení ke změně životního stylu mají být zaměřena na omezení požívání alkoholu, kofeinu a nadměrného množství tekutin po 19. hodině. Další vyšetření přicházejí na řadu při neúspěchu těchto opatření. Základem je vedení mikčního deníku po dobu 24–72 hodin se záznamy o čase, množství a druhu veškeré vypité tekutiny, čase a množství každé porce moči a o době spánku. Dalším možným vyšetřením je dotazník kvality života ICS, v případě suspektní poruchy spánku také noční polysomnografie.

Obr. 1. Doporučený diagnostický postup u nykturie

Léčba polyurie a noční polyurie spočívá v první řadě v režimových opatřeních, případně v ovlivnění primárního onemocnění. Ve farmakoterapii lze využít syntetický analog antidiuretického hormonu desmopressin. Oproti přirozenému hormonu má větší antidiuretický účinek a nezpůsobuje systémovou vazokonstrikci. Desmopressin ve formě lyofilizátu má vysokou biologickou dostupnost a podává se v dávce 60 nebo 120 µg. Při léčbě je třeba dodržovat omezení příjmu tekutin na noc a u pacientů nad 65 let pravidelně sledovat vnitřní prostředí z důvodu malého rizika hyponatrémie. Natrémii je třeba kontrolovat před léčbou, 3 dny po jejím zahájení a poté po každém zvýšení dávky. V případě retence vody nebo příznaků hyponatrémie (bolest hlavy, nauzea, zvracení, nárůst hmotnosti) je třeba léčbu vysadit. Někdy je podání desmopressinu nutno kompenzovat podáním diuretika v ranních hodinách. V léčbě noční polyurie prokázal desmopressin snížení počtu nočních močení z 1,9 na 1,1 a prodloužení doby od usnutí do první noční mikce ze 3,2 na 4,7 hodiny. U žen s nykturií dosáhla téměř polovina pacientek alespoň 50% snížení počtu nočních močení.

Pokud je diagnostikována snížená kapacita močového měchýře, jsou jako první volba doporučena anticholinergika. Nutné je načasování dávky tak, aby maximálních sérových koncentrací bylo dosahováno 3–5 hodin po usnutí, protože spánek v prvních hodinách po usnutí má největší vliv na fyzickou i duševní regeneraci. U mužů lze využít i alfa-blokátory, které prokázaly účinnost při snížení počtu nočních mikcí a zlepšení kvality života. Příkladem může být tamsulosin s prodlouženou formou uvolňování. V případě selhání této léčby můžeme i zde zvážit podávání desmopressinu.

Vzhledem k multifaktoriální etiopatogenezi nykturie je třeba maximálně využít mezioborové spolupráce mezi praktickým lékařem, urologem, internistou, endokrinologem a dalšími specialisty.

(zza)

Zdroj: Zachoval R., Krhut J., Fugner D., et al. Doporučené postupy diagnostiky a léčby nykturie. Urolog pro Praxi. 2007; 8 (4): 163–165.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3/5, hodnoceno 13x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Sezónní rozdíly u primární enurézy

Primární enuréza je jednou z nejčastějších obtíží, která trápí dětské pacienty. Její etiopatogeneze není dosud jednoznačně prozkoumána. Nedávná studie z Istanbulu přichází s pozorováním, že v zimních měsících stoupá denní, týdenní i měsíční frekvence nehod.

Nykturie snižuje kvalitu života  

Německá studie ukázala vysokou prevalence nykturie u mužů nad 50 let a její vliv na fyzickou i duševní složku kvality života. Potíže s častým nočním močením jsou nejvýznamnější součástí symptomů dolních močových cest, která je důvodem návštěvy u lékaře.

Neléčená enuréza zasahuje do vývoje osobnosti dítěte

Řešení enurézy bývá často odkládáno s tím, že se upraví samo. Neléčená enuréza ovšem má své psychické důsledky, které zasahují do celého vývoje osobnosti. Jsou patrné zejména v sebepojetí a sebehodnocení dítěte. Obecně platí, že čím déle porucha trvá, tím je zásah do sebevědomí hlubší.Všechny novinky