Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Enuréza a nykturie: Novinky
Odborná centra
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
 

Nykturii je třeba léčit jako samostatnou poruchu

Specializace: pediatrie praktické lékařství pro děti a dorost praktické lékařství pro dospělé
Téma: Enuréza a nykturie

Vydáno: 15.9.2015

Nykturii je třeba léčit jako samostatnou poruchu

Nykturii lze úspěšně léčit, ať už se jedná o primární poruchu, nebo o její kombinaci s hyperaktivním močovým měchýřem či benigní hyperplazií prostaty. Častý současný výskyt noční polyurie dokládá, že nejde jen o nedostatečnou kapacitu močového měchýře.

Nykturie je považována za samostatnou klinickou jednotku. Dnes je již zřejmé, že její etiologie je multifaktoriální. Mezi hlavní příčiny se řadí hyperaktivní močový měchýř (OAB), benigní hyperplazie prostaty (BHP) a noční polyurie. Nejčastější příčinou je noční polyurie, která je přítomná u většiny pacientů s nykturií. V patofyziologii tedy hrají významnou úlohu nejen močový měchýř, ale i ledviny. Incidence nykturie je značně podhodnocena, zejména proto, že je považována za normální součást stárnutí, nebo z důvodu neznalosti a neinformovanosti o tom, že je tuto poruchu možné léčit. Podle studie EPIC trpí příznaky OAB 12,8 % žen a 74 % z nich má zároveň nykturii. Incidence stoupá s věkem. U mužů jsou čísla podobná.

Klasická léčba OAC anticholinergiky nebo léčba BHP kombinací α1-blokátoru a inhibitoru 5α-reduktázy nemusí korigovat případnou nykturii, která často představuje nejvíce obtěžující symptom. Terapeutický algoritmus doporučuje v případě nykturie přidat desmopresin. Tento lék prodlužuje dobu spánku do první mikce průměrně o 2 hodiny, snižuje počet nočních mikcí u obou pohlaví pod 2 a prokázal významné zlepšení mentálního zdraví i vitality pacientů.

Desmopresin je tedy vhodný pro léčbu primární nykturie a lze ho také úspěšně kombinovat s anticholinergikem a/nebo α1-blokátorem a inhibitorem 5α-reduktázy u pacientů s OAB a/nebo BHP.

(zza)

Zdroje:
1. van Kerrebroeck P. et al. The standardisation of terminology in nocturia: report from the Standardisation Sub-committee of the International Continence Society. Neurourol Urodyn 2002; 21: 179–183. 
2. Chen F. Y. et al. Perception of nocturia and medical consulting behavior among community-dwelling women. Int Urogynecol J Pelvic Floor Dysfunct 2007; 18: 431–436. 
3. Irwin D. E. et al. Population-based survey of urinary incontinence, overactive bladder, and other lower urinary tract symptoms in five countries: results of the EPIC study. Eur Urol 2006; 50: 1306–1314. 
4. Irwin D. E. et al. Understanding the elements of overactive bladder: questions raised by the EPIC study. BJU Int 2008; 101: 1381–1387. 
5. Lose G. et al. Clinical experiences with desmopressin for long-term treatment of nocturia. J Urol 2004; 172: 1021–1025. 
6. Chang S. C. et al. Multifactorial nature of male nocturia. Urol 2006; 67: 541–544. 
7. Holm-Larsen T. et al. Desmopressin treatment is more cost-effective than behavioural treatment in adults suffering from nocturia when applying a societal perspective. AUA 2008 May 17–22, Orlando, USA, abstrakt 158. 
8. Weiss J. P., Weinberg A. C., Blaivas J. G. New aspects of the classification of nocturia. Curr Urol Rep 2008; 9: 362–367.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,8/5, hodnoceno 13x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Noční pomočování u dětí jeho farmakologická léčba

Noční pomočování sužuje lidstvo po tisíciletí. První dochovaný písemný záznam o NP byl nalezen v Ebersově papyru, který pochází z roku 1550 p. n. l. Po celou dobu byly hledány prostředky, které by tento nepříjemný problém vyléčily. Nepříznivě ovlivňuje nejen psychický vývoj dítěte, jeho sociální postavení, ale i vztahy v rodině a pro rodinu znamená navíc značnou finanční zátěž.

Léčba nykturie

Způsob léčby nykturie závisí na vyvolávající příčině. Nykturie bývá projevem polyurie, noční polyurie, poruchy jímací funkce močového měchýře, ale provází také poruchy spánku. Základem léčby je úprava pitného režimu a léčba onemocnění, která se na vzniku polyurie podílejí.

Přehled literatury potvrdil účinnost a bezpečnost desmopresinu v léčbě nykturie

Systematický přehled literatury zahrnující 10 studií s desmopresinem ukázal přínos tohoto léku při zmírnění nykturie a adekvátní bezpečnost. Desmopresin snížil počet močení během noci a prodloužil dobu do prvního nočního močení v porovnání s placebem.Všechny novinky