Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Enuréza a nykturie: Novinky
Odborná centra
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
 

Nykturie snižuje kvalitu života  

Specializace: pediatrie praktické lékařství pro děti a dorost praktické lékařství pro dospělé
Téma: Enuréza a nykturie

Vydáno: 29.4.2015

Nykturie snižuje kvalitu života   

Německá studie ukázala vysokou prevalence nykturie u mužů nad 50 let a její vliv na fyzickou i duševní složku kvality života. Potíže s častým nočním močením jsou nejvýznamnější součástí symptomů dolních močových cest, která je důvodem návštěvy u lékaře.

Do této studie publikované v říjnu 2014 byli zařazeni muži ve věku 50–80 let žijící ve stejné oblasti. Muži byli sledovaní 2 roky a bylo u nich provedeno klinické vyšetření, zjištěno skóre prostatických příznaků (International Prostate Symptom Score), index urologických příznaků (American Urology Association-Symptom Problem Index, AUA-SPI) a skóre kvality života podle SF-12 (Short-Form Health Survey).

Analyzováno bylo 1562 mužů. Průměrná frekvence nočního močení činila 2,3 a stoupala s věkem. U této populace bylo zjištěno snížení kvality života ve fyzické složce. Klinicky relevantní nykturie, definovaná jako nejméně 2 noční močení, byla zjištěna u 43 % mužů. U těchto pacientů bylo pozorováno snížení kvality života ve fyzické i duševní složce. Naopak u mužů s maximálně 1 močením za noc nebylo skóre kvality života dle dotazníku HRQoL významně sníženo. Multivariantní regresní analýza ukázala, že ze symptomů dolních močových cest, na které si muži stěžovali, bylo s vyhledáním lékaře spojeno pouze noční močení.

Tato studie upozornila na vysokou prevalenci nočního močení a klinicky relevantní nykturie u mužů nad 50 let v Německu a ukázala, že je to pravděpodobně nejvíce obtěžující příznak ze symptomů dolních močových cest.

(zza)

Zdroj: Oelke M, Wiese B, Berges R. Nocturia and its impact on health-related quality of life and health care seeking behaviour in German community-dwelling men aged 50 years or older. World J Urol. 2014 Oct;32(5):1155-62. Epub 2014 Aug 8.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3,3/5, hodnoceno 6x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Neléčená enuréza zasahuje do vývoje osobnosti dítěte

Řešení enurézy bývá často odkládáno s tím, že se upraví samo. Neléčená enuréza ovšem má své psychické důsledky, které zasahují do celého vývoje osobnosti. Jsou patrné zejména v sebepojetí a sebehodnocení dítěte. Obecně platí, že čím déle porucha trvá, tím je zásah do sebevědomí hlubší.

V léčbě primární enurézy je třeba zohlednit případnou přítomnost ADHD

Prevalence ADHD (porucha pozornosti s hyperaktivitou) je u dětí s monosymptomatickou noční enurézou vyšší než u běžné populace. Vzhledem k tomu, že porucha pozornosti může nepříznivě ovlivnit léčbu enurézy, je u dětí s nočním pomočováním vhodné vyšetřit možnou přítomnost ADHD a v pozitivním případě zajistit podporu psychologa.

Amputace penisu z důvodu primární enurézy

Před dvěma lety byla v časopise Urology publikována kazuistika 8letého indického chlapce, u něhož byla nutná částečná amputace penisu z důvodu syndromu zaškrcení penisu, který si navodil sám zavázáním penisu nití kvůli primární enuréze. Syndrom zaškrcení penisu je vzácným naléhavým stavem, který bývá vyvolán náhodným zaškrcením penisu dlouhým vlasem (obvykle vlasem matky).



Všechny novinky